Jdi na obsah Jdi na menu
 


11 aerolinek dostalo pokutu téměř 800 mil. eur za vytvoření kartelu

10. 11. 2010

EUČlenové kartelu se podle Bruselu domlouvali na cenách od prosince 1999 do února 2006. Podle eurokomisaře je politováníhodné, že se na kartelu podílelo takové množství firem. "Dnešním rozhodnutím komise zasílá jasný vzkaz, že nebude kartelové chování tolerovat," uvedl.
Vedle British Airways a Air France-KLM dostaly pokutu v přesné výši 799 445 mil. eur Air Canada, Cathay Pacific, Cargolux, Japan Airlines, LAN Chile, Martinair, SAS, Singapore Airlines a Qantas.
Společnost Lufthansa a její švýcarská dceřiná společnost Swiss International Air Lines se sice podílely na kartelu, avšak žádnou pokutu nedostaly, neboť na protizákonné dohody komisi upozornily jako první.
Udělená pokuta je ze sankcí, které kdy Evropská komise skupině firem za kartelové dohody udělila, čtvrtá nejvyšší. Rekordní pokutu ve výši 1,38 miliardy eur nařídila komise v listopadu 2008 zaplatit výrobcům autoskel Pilkington, Soliver, Asahi a Saint-Gobain.
Dohody mezi aerolinkami se týkaly přirážek za palivo a bezpečnost. Firmy se navzájem ujišťovaly, že budou za veškerý náklad účtovat stejné základní sazby za kilogram váhy zboží. Později se nezákonné dohody rozšířily i na bezpečnostní poplatky. Pokutované firmy se domluvily, že tyto přirážky budou účtovat všechny z nich a jejich navýšení či snížení budou uplatňovat bez výjimek.