Jdi na obsah Jdi na menu
 


Airbus A380 si odbyl premiéru v Praze

3. 10. 2011
Společnost Lufthansa vyslala největší letoun světa do Prahy při příležitosti pětačtyřicátého výročí letů na pražské letiště. Airbus A380-841 (reg. D-AIMF, výr. č. 066, první let 18. 10. 2010), pojmenovaný Zürich, vystartoval z Frankfurtu nad Mohanem v 8:15 ráno.
Zhruba po padesáti minutách se stroj objevil ve výšce 1 200 metrů severně od ruzyňského letiště. Při přiblížení na ranvej se piloti dohodnuli s kontrolní věží, že nejprve provedou nízký průlet nad dráhou 06/24. Tisíce leteckých fandů tak měli možnost prohlédnout si A380 ani ne deset metrů nad zemí při rychlosti kolem 260 km/h.
Poté kapitán Werner Knorr zvýšil tah motorů a ještě jednou obkroužil letiště. Po dalších patnácti minutách dosedl Airbus A380 na ranvej v Ruzyni.
Akce přilákala davy leteckých fanoušků, kteří obsadili všechny plochy k tomu určené. Na střeše nadzemních garáží nebylo k hnutí, stejně tak podél severního plotu okolo dráhy 06/24. Na stojánku se pak seběhli i zaměstnanci letiště s fotoaparáty.
K nástupnímu mostu dojelo letadlo s dvojicí českých vlajek, které posádka vyvěsila z kokpitu. Letadlo v Praze přivítal Karsten Benz, viceprezident společnosti Lufthansa pro obchod a služby v Evropě. Došlo i na dort. Jak jinak, než v podobě obří A380.
 
Prohlídka letadla, při níž byl přístupný i kokpit, byla umožněná jen pozvaným partnerům a novinářům. Interiér je laděný do tmavěmodré barvy, která je pro Lufthansu tak charakteristická. Při obchůzce letadla vynikne zejména plocha křídla, která patří k největším u osobních dopravních letadel a čtyři obří motory Rolls-Royce Trent 970.
"Zürich" se v Praze zdržel přes dvě hodiny. Do Budapešti, kde proběhla podobná akce jako tady, odstartoval v 11:49.
 
Lufthansa si objednala všech 17 Airbusů A380 v konfiguraci pro 526 cestujících. Délka letadla je 73 metrů, rozpětí 80 m a výška 24,5 m. Společnost v současnosti provozuje osm těchto strojů, nasazuje je na linky do Miami, Johannesburgu, Pekingu, Tokia, New Yorku, San Franciska a od listopadu začnou létat i do Singapuru.
 
Kromě Lufthansy provozují v současnosti A380 i Singapore Airlines, Emirates (největší provozovatel A380 na světě, celkem jich obdrží 90 kusů), Qantas, Air France a Korean Air.
 
Fotogalerie: A380 v Praze