Jdi na obsah Jdi na menu
 


Až 55 nových Dreamlinerů může mít vadný trup

24. 2. 2012
Boeing na závadu přišel už dřív, teď však zjistil, že problém by se mohl týkat až 55 strojů. Společnost však trvá na tom, že navzdory zjištěným problémům je nový model naprosto bezpečný. Začátkem února uvedla, že na zadní části trupu zaznamenala náznaky oddělování části materiálu od nosné konstrukce. Dochází k tomu ale prý jen za určitých podmínek, většinou v reakci na opakované zatížení při výrobě. Boeing teď zjišťuje, zda mají stejný problém i další letadla, na jejichž montáži se pracuje.
 
"Závadu mohou mít všechny letouny, které jsme postavili, až do pořadového čísla 55," řekl novinářům šéf divize komerčních letadel James Albaugh. "Teď ten problém řešíme u letadel, která jsou ve výrobě. Boeingy 787, které už jsme předali zákazníkům, žádné problémy s bezpečností nemají a není tam nic, co by znemožnilo jejich použití," řekl.
 
I Airbus nedávno sdělil, že objevil mikrotrhliny v křídlech několika strojů A380. Evropský úřad pro bezpečnost letového provozu (EASA) pak firmě nařídil, aby zkontrolovala všechny A380, které jsou v provozu. Úřad tím rozšířil původní požadavek, podle něhož měl Airbus zkontrolovat pouze necelou třetinu letounů.