Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další islandská sopka začala chrlit popel nad Evropu

24. 5. 2011

Je to přesně 13 měsíců, co lety nad Evropou ochromila sopka Eyjafjallajökull. Tehdy se musely odklánět i lety přes Atlantik. Čtěte zde

Tentokrát se jedná o sopku Grímsvötn. Lety už byly zrušeny nejen ve Velké Británii, ale také v Irsku, Norsku a Švédsku. Naopak sám Island mohl díky příznivým větrům lety obnovit.

Britský úřad řízení letového provozu časně ráno oznámil, že mrak popela by měl nad Skotskem přecházet od 8:00 SELČ do 14:00 SELČ. Letiště Glasgow a Edinburgh zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. V Edinburghu čekalo v hale přes noc více jak 400 lidí.
Mrak se dále šíří nad Wales, severní Anglii a do Severního Irska. Zatím není jasné, zda se budou muset zavřít i londýnská letiště.
Grímsvötn chrlí velké množství popela již čtvrtý den. Díky příznivým atmosférickým podmínkám je však popel hnán vzhůru a vítr jej žene ve vyšších polohách na severovýchod a v nižších na jih. 
V sobotu mrak popela dosahoval výšky 10 až 15 kilometrů. V současnosti je to ale už jen 5 až 7 kilometrů.
 
Oblak popela ze sopky Grímsvötn: 

 

Ryanair protestuje
Irská nízkonákladová společnost Ryanair už začala proti zákazu letů protestovat. Jeho vedení vyslalo do 12 500 metrů Boeing 737-800 na "ověřovací let". To mělo jediný úkol - zjistit, jaký je skutečný stav ovzduší. Boeing odstartoval z Glasgow a přes Inverness a Aberdeen se stočilo na Edinburgh. Po přistání byla provedena inspekce stroje. Mluvčí společnosti poté uvedla, že nezaznamenali žádná viditelná sopečná mračna prachu ani prachové částice.
 
Rušení letů hrozí i Německu
Německá meteorologická služba očekává, že mrak by se měl nad Německo dostat okolo druhé hodiny ranní. O 6 hodin později by se měl dostat nad Šlevicko-Holštýnsko, Hamburk, Meklensbursk-Přední Pomořansko, Dolní Sasko a nad severní část Braniborska a Saska-Anhaltska. Ve středu ráno se uzavřou letiště Hamburk, Brémy, a rušení letů se může také týkat Berlínských letišť Tegel a Schönefeld.