Jdi na obsah Jdi na menu
 


Megafúze společností American Airlines a US Airways

14. 2. 2013
Na spojení se dohodlo vedení US Airways a společnost AMR jako mateřská firma American Airlines. Jejich fúze v hodnotě zhruba 11 miliard dolarů vytvoří největšího leteckého přepravce na světě co do počtu přepravených cestujících.
 
 
Spojením US Airways a American Airlines podle expertů vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA. Již dříve proběhly fúze gigantických společností Delta Airlines - Northwest Airlines, United Airlines - Continental Airlines a Southwest Airlines - AirTran.
 
Vzájemné spojení US Airways a American Airlines se chystá 14 měsíců od chvíle, kdy se AMR uchýlila pod ochranu před věřiteli. Od té doby se snaží pomocí restrukturalizace vrátit k ziskovosti. S US Airways jednala o možném spojení od loňského léta.
 
Výkonným šéfem nové firmy se má stát generální ředitel US Airways Doug Parker, zatímco šéf AMR Tom Horton by měl předsedat správní radě. Spojená společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,7 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla aerolinie United, které utržily 37,15 miliardy USD.