Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nad Evropu míří další sopečný popel

20. 4. 2010

Některé země začaly znovu uzavírat svůj letový prostor. Činnost islandské sopky zesílila a k Británii míří nový mrak sopečného popela, sdělil v noci na dnešek londýnský úřad NATS, který řídí letový provoz nad Británií.
Zatím se podle něj nic nemění na úterním plánovaném znovuotevření skotských letišť od 08:00 SELČ a dalších leteckých prostor od 14:00 SELČ. Situace je ale nyní údajně nejistá ohledně letišť v Severním Irsku. Otevřít nebude podle všeho možné v dohledné době ani jižnější oblasti včetně té s hlavními londýnskými letišti, upřesnil NATS.

Vzdušný prostor nad ČR zůstává otevřen. Letiště Ruzyně, které po třídenní odstávce obnovilo provoz v pondělí v poledne, má zatím na úterý potvrzeno 132 odletů a stejný počet příletů, což jsou zhruba dvě třetiny běžného úterního provozu. Řekla to mluvčí letiště Michaela Lagronová.
Česko a Slovensko oznámily plné otevření leteckého prostoru již v pondělí. Letecký prostor se začal vracet do normálu v úterý v osm hodin ráno. Letiště Ruzyně v pondělí odbavilo necelou stovku letů.

Provoz na českém nebi zůstává zachován na základě pondělního rozhodnutí evropské organizace řídících letového provozu Eurocontrol. Prostor nad Evropou rozdělila do tří zón, které se mohou operativně měnit.
První zóna je zcela bezletová, neboť koncentrace sopečného prachu může letadla ohrozit
Ve druhé zóně platí varování před výskytem sopečného prachu a letecké společnosti zde mohou létat na základě vlastního rozhodnutí
Třetí zóna je zcela bez omezení

Jak řekl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma, Česká republika patří do druhé zóny a není pravděpodobné, že by se v dohledné době změnila v bezletový prostor. O případném zákazu letů, tedy vyhlášení první zóny, by rozhodoval Úřad pro civilní letectví.