Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nehoda Airbusu A330 v Libyi, 103 mrtvých

12. 5. 2010

Afriqiyah AirwaysLetoun libyjských aerolinií Afriqiyah Airways byl na cestě z Johannesburgu do Londýna. V Tripolisu měl plánované mezipřistání. Na jeho palubě bylo 93 cestujících, z toho 61 Nizozemců a 11 členů posádky. Zachráněný hoch je v dobrém stavu.
Letadlo se zřítilo u jihozápadní ranveje asi 10 minut před přistáním okolo šesté hodiny, uvedl francouzský deník Le Monde s odkazem na zdroje z ochrany letiště.
Na záběrech libyjské televize byly patrné trosky stroje rozeseté na široké ploše. Na místě zasahovaly desítky policistů a záchranářů. Některé pozůstatky ještě doutnaly. Letadlo při pádu zničilo také jedno auto. Není jasné, zda v něm někdo seděl.
Příčina nehody není známa, počasí v Tripolisu bylo v posledních dnech dobré. Úřady také vyloučily možnost teroristického útoku.

Flotila společnosti Afriqiyah Airways se skládá z moderních Airbusů, zejména to jsou A320-200, A319-111 a A330-200. Havarovaný A330 byl úplně nový, aerolinie ho koupily loni.
Společnost byla založena v roce 2001. Původně byla státní, později její akcie přešly do správy libyjsko-afrického investičního fondu.