Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblak popela ze sopky Eyjafjallajökull ochromil leteckou dopravu po celé Evropě

16. 4. 2010

Zcela uzavřen je vzdušný prostor nad Velkou Británií, Irskem, Norskem, Dánskem, Finskem a nad Belgií a Nizozemskem. S uzavíráním vzdušného prostoru začalo před polednem i Česko.
Uzavřen je také vzdušný prostor nad severní částí Francie a Polskem. Podle polského úřadu pro leteckou navigaci PATA byla od 08:00 až do odvolání uzavřena velká část polského vzdušného prostoru s výjimkou letišť Krakov a Rzeszów. Před polednem bylo zavřeno i krakovské letiště, uvedl mluvčí.
Vzhledem k postupu oblaku na východ se postupně uzavřela letiště v Polsku. Uzavřen byl i vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem a pak i letiště v Sofii.
Odpoledne se předpokládá i uzavření letišť v Rakousku. "Kvůli popelu šířícímu se ze severu budou od dnešního pozdního odpoledne či časného večera uzavřena letiště ve Vídni, v Salzburgu a v Linci," sdělily rakouské úřady.
V Británii a v Dánsku zůstane vzdušný prostor uzavřen do soboty, v Irsku a ve Skotsku však možná bude otevřen už v pátek večer. Otevřen je již v Norsku a ve Švédsku, uvedla Skynews. Nicméně islandská sopka podle zpráv chrlí oblaka popela do atmosféry dál.
Ve Švédsku byl dopoledne otevřen vzdušný prostor na severu země, ale stockholmské letiště Arklanda, které denně odbaví 50 000 lidí, zůstává uzavřeno.
Jak uvedla evropská organizace pro řízení leteckého provozu Eurocontrol, absence silnějších větrů způsobuje, že prach a popel vyvržený vulkánem se pohybuje jen pomalu na východ a zůstává hustý. Očekává, že z 28 000 letů se jich letos uskuteční jen 11 000.
Francie uzavřela 24 svých letišť na severu země včetně pařížského. V Německu zůstávala i v pátek ráno uzavřena letiště v Hamburku, Hannoveru, Brémách, Düsseldorfu, Münsteru/Osnabrücku, Kolíně/Bonnu a znovu uzavřena byla i berlínská letiště Tegel a Schönefeld, ve čtvrtek kolem 22. hodiny dočasně uvolněná.
Největší německé letiště, vzdušná křižovatka střední Evropy ve Frankfurtu nad Mohanem, bylo uzavřeno v pátek. "Od dnešních 08:00 SELČ je přerušena veškerá doprava na letišti ve Frankfurtu," sdělil agentuře AFP mluvčí tohoto třetího největšího evropského letiště.
"Nejde o uzavření celého vzdušného prostoru nad severním Německem, ale o přerušení provozu letišť," řekla mluvčí německého řízení letového provozu Kristina Keleková. "Pokud se situace zlepší, lze tak operativně provoz uvolňovat," dodala.
Situace v letecké dopravě je zcela chaotická. Už ve čtvrtek bylo zrušeno 5 000 spojů. Pátek přitom nenabízí zlepšení.
Sopečná činnost na Islandu narušuje letecký provoz i na transatlantických cestách do USA a Kanady a do Asie. Společnosti Qantas, Japan Airlines, Korean Air, Singapore Airlines a Cathay Pacific zrušily většinu letů do Evropy a čekají, že situace se zlepší až v neděli.
Na Skotsko během noci už během noci spadl popílek, jeho koncentrace však byla velmi nízká. Pro lidi nepředstavuje ohrožení.

Oblak popela nad Českou republikou
Vzdušný prostor nad Českou republikou byl v pátek ve 13:00 uzavřen kvůli výskytu sopečného popelu. Uzavřeno bylo i největší tuzemské letiště v pražské Ruzyni. Zrušeny tak musely být desítky příletů a odletů. Letadla nebudou moci nad Českem létat minimálně celý pátek.
„Poněkud se snížila dohlednost. Jinak jasná obloha je nyní mléčně zabarvená,“ řekl Právu Daniel Tudor z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Laik si podle něj nemůže změn na obloze všimnout, neboť oblak prachu není pouhým okem viditelný.
Z ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově do odvolání nevzlétne ani jedno letadlo. „Před chvilkou přiletěla pravidelná linka z Prahy, zpět už ale nepoletí. Až do 14 hodin budeme fungovat jako záložní letiště pro lety, které už nebudou moci přistát v Ruzyni. A od dvou odpoledne budeme definitivně uzavřeni až do odvolání,“ uvedla ráno mluvčí mošnovského letiště Michaela Kubešová. Ve 14 hodin bylo uzavřeno i letiště Brno-Tuřany.
Slovensko uzavřelo svůj vzdušný prostor v 15:00. Potvrdilo to slovenské ministerstvo dopravy.

Popel může poškodit motory letadel
Řízení letového provozu v Británii NATS upozornilo, že pokud by stroj vletěl do zakázané oblasti, mohly by být poškozeny jeho motory. Současně varovalo, že se může stát, že se bezletová oblast rozšíří, protože se mrak popela přesunuje na jih.
Podle norské agentury NTB může být uzavřen vzdušný prostor i nad severem Ruska a Dánskem.
Úřady vyzývají pasažéry, aby zavčas kontaktovali letecké společnosti a zjistili si, zda jejich let poletí. Restrikce se dotkla i některých letů z USA do Evropy.