Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sníh opět udeřil, tentokrát v USA a Rusku

28. 12. 2010

Kalamita v podobě sněhové bouře s vánicí ochromila východní pobřeží USA. Od nedělního večera zde přetrvávají problémy na letištích Johna F. Kennedyho, LaGuardia a Newark, kde je provoz zastaven nejméně do 16:00 hodin místního času (22:00 SEČ). Zrušeno bylo na 2 500 letů. Pohotovost kvůli sněhové bouři vyhlásilo šest států. Vichr na některých místech dosahoval rychlosti téměř 90 km/h a zemi pokrylo přes 60 cm sněhu.
New York zasáhlo několik poruch elektrického vedení. V Queensu a na Long Islandu a také v Connecticutu zůstalo bez proudu na 20 000 lidí. V Massachusetts bylo v neděli večer bez proudu 60 000 lidí. Ačkoliv bouře postihla téměř celé východního pobřeží USA, oblast hlavního města Washingtonu zůstala ušetřena. Vichr míří dál na sever, takže se na bouři připravuje východní část Kanady.

V Rusku bojuje veřejná doprava s náporem zimy již několikátý den, nedělní kalamitu způsobenou přerušením dodávek proudu a sněžením se nepodařilo plně odstranit. Příliš se nezlepšila ani situace na letišti Domodědovo, kde tisíce lidí stále marně čekají na svůj spoj.

V Evropě se problémy s dopravou sice zmírnily, zima však kontinent neopustila. Mráz má brzy znovu silně sevřít i Česko, kde meteorologové na středeční a čtvrteční noc a ráno vydali varování. Největší české letiště v Praze - Ruzyni muselo včera zrušit jen necelou desítku letů, vždy ale kvůli problémům v cílové destinaci. Týkalo se to spojů do Moskvy, Štrasburku a New Yorku.