Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Bratislavě selhala Airbusu A300 přední podvozková noha

17. 11. 2012
16. listopadu v 5:25 ráno havaroval na bratislavském letišti M. R. Štefánika nákladní letoun Airbus A300B4-203 (reg. EI-EAC, výr. č. 250, první let 31. 5. 1983), který do Bratislavy přiletěl na lince QY-6321 z Lipska. Letoun provozuje přepravní společnost DHL. Stroji selhala při dosednutí přední podvozková noha. Letadlo poté vybočilo a skončilo na travnatém povrchu vedle dráhy 22. Na palubě byli tři lidé, nikomu se nic nestalo. Přední podvozek se zcela zavřel a sklopením přední části trupu se povrchu dráhy dotýkaly i oba motory.
 
Mluvčí letiště Dana Madunická popřela, že by byl náklad na palubě nebezpečný. "Informace o možném radioaktivním nákladu se nezakládají na pravdě. Palivo ani provozní kapaliny neunikly," říká pro SME Madunická. Letadlo převáželo běžné zásilky.
 
Mezi přepravovaným materiálem byla ale i zdravotnická zařízení, která měla radioaktivní charakter. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák pro televizi TA3 řekl: "Měla by to být standardní lékařská zařízení, která se používají v rentgenech nebo v jiných zařízeních, jež používají radioaktivní záření na diagnostiku." Vše bylo zabezpečené proti poškození.
 
Kapitán nehlásil před přistáním žádné problémy, incident se odehrál až po dosednutí na ranvej. Na místě zasahovali letištní hasiči, provoz letiště ovšem nehoda nijak neovlivnila. Všechny lety startovaly a přistávaly podle letového řádu na dráze 13/31.