Jdi na obsah Jdi na menu
 


V letadlech FedEx a UPS nalezeny výbušniny

30. 10. 2010

FedEx, UPSStroj, který prohledávali v Británii, směřoval z Jemenu do Chicaga. Podle původních informací FBI měla být bomba maskována jako náplň do tiskárny. Balíček měl obsahovat bílý prášek a také dráty, které tvořily uzavřený obvod.
Úřady v USA potom prohledávaly stroje na letištích v Newarku a ve Filadelfii. Podle CNN se zaměřily na letouny z Jemenu. Nic podezřelého neobjevily.
Další výbušnina byla ukryta v tiskárně, zásilku přepravovalo letadlo společnosti FedEx. Obsahovala výbušninu PETN (pentaerythritol-tetranitrát) a také roznětku s elektrickým obvodem napojeným na SIM kartu mobilního telefonu. Pouhých 6 gramů této výbušniny může udělat díru v trupu letadla.
V zásilce přitom podle CNN bylo ukryto několikanásobně vyšší množství, než měl u sebe Umar Farouk Abdul Mutallab, který se loni o Vánocích pokusil vyhodit do povětří Airbus A330 z Amsterodamu do Detroitu.
Že byl balíček nebezpečný, o tom informoval americký prezident Barack Obama. Způsob provedení podle něj vypovídá o tom, že pokus má na svědomí al-Kajdá, konkrétně její odnož na Arabském poloostrově.
Tato, i další podezřelá zásilka nalezená v letadle společnosti UPS, byly adresovány židovským komunitám v Chicagu.

V souvislosti v varováním doprovázely stíhačky i Boeing 777-300 společnosti Emirates směřující ze Spojených arabských emirátů do New Yorku. FBI oznámila, že na letu není nic rizikového, ale podle agentury Reuters byla na jeho palubě zásilka z Jemenu. Letadlo přistálo po půl desáté večer středoevropského času bez problémů.