Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Moskvě havaroval Tu-204 letící z Pardubic

29. 12. 2012

V sobotu 29. prosince havaroval na moskevském letišti Vnukovo Tupolev Tu-204-100B (reg. RA-64047, dodán 12. prosince 2008) ruské charterové společnosti Red Wings. Stroj vystartoval z Pardubic v 11:03 místního času.

Red Wings 29. 12. při odletu z Pardubic

 

Po zhruba hodině a půl letu se letoun přiblížil k ranveji 19 moskevského letiště Vnukovo. Při přistání však zatím z neznámých důvodů vyjel z dráhy a po nárazu do svahu dálnice M3 vzdálené asi 400 metrů začal hořet.

Část letounu přilehlou dálnici zablokovala, takže se na místě nehody vytvořila dopravní zácpa. Několik dalších letů směřujících na Vnukovo muselo být přesměrováno na Šermeťjevo a Domodědovo. Asi po třech hodinách ale Vnukovo opět provoz obnovilo.

Na palubě se nacházelo pouze osm členů posádky, protože šlo o technický přelet. Mezi mrtvými jsou oba piloti, palubní inženýr a dvě letušky.

 

Během dvou měsíců tři nehody Tu-204 Red Wings
K podobnýn událostem došlo v uplynulých dvou měsících ještě dvakrát - tatáž letecká společnost a tentýž typ letounu. 5. listopadu v Jekatěrinburgu přejel Tu-204 reg. RA-64043 ranvej o 32 metrů, když se piloti snažili letoun dobrzdit po přistání ve sněhové bouři. Nikdo tehdy nebyl zraněn ani nedošlo k poškození stroje. 20. prosince přejel ranvej Tu-204 reg. RA-64049 v Novosibirsku, která je dlouhá 3 600 metrů. Ke zranění taktéž nedošlo, ale byl poškozen přední a pravý zadní podvozek.

Jako pravděpodobnější příčina nehody se proto stále silněji jeví technická závada letadla, konkrétně nefunkční zpětný tah motorů. Závady mohly být podle agentury Interfax i na samotných brzdách.

Stroje tohoto typu měly stejné problémy i v minulosti. Kvůli tomu ruský státní úřad pro kontrolu letecké dopravy Rossavijacija poslal společnosti Tupolev zprávu, v níž na možné problémy upozorňoval a žádal jejich vyšetření a nápravu. Příslušný dopis odeslal Rossavijacija Tupolevu jen den před moskevskou nehodou.

Na videu níže můžete vidět, že stroj se rozpadl na několik částí a je vážně poškozen. 

 

Red Wings
Red Wings je ruská letecká společnost specializující se na charterové lety po Rusku a Evropě, v létě také do dovolenkových destinaci u Středozemního moře. Její základna je právě na letišti Vnukovo. Společnost je největším provozovatelem strojů Tu-204, v současnosti jich má ještě sedm. Vlastníkem aerolinie je ruský magnát Alexander Lebeděv.

Tupolev Tu-204
Tu-204 je letoun pro střední a krátké tratě, který byl představen společností Tupolev na konci 80. let minulého století, aby postupně nahradil zastaralé třímotorové stroje Tu-154. Tu-204 je ruským ekvivalentem pro Boeing 757 a doposud neměl žádnou závažnější nehodu. Pouze v roce 2010 havaroval při přistání na letišti Domoděvovo, na palubě se nacházelo osm členů posádky, čtyři byli zraněni.