Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Pákistánu se zřítil Airbus

28. 7. 2010

AirblueAirbus A321-231 (reg. AP-BJB, výr. č. 1218, rok výroby 2000) se zřítil u Islámábádu za špatného počasí. České velvyslanectví v Islámábádu sdělilo, že mezi oběťmi nejsou pravděpodobně žádní Češi. "Nemáme tyto informace ještě potvrzené, protože na seznamu pasažérů není uvedena země původu, ale podle jmen by mezi oběťmi neměli být žádní Češi," řekl v telefonickém rozhovoru velvyslanec Pavol Šepeľák. "Většina cestujících byli Pákistánci, jako jediného cizince zmiňuje místní televize somálského byznysmena," dodal ambasador s tím, že velvyslanectví zprávy nyní ověřuje.
Letadlo vzlétlo ve 4:45 SELČ z jihopákistánského Karáčí k dvouhodinovému letu a v Islámábádu chtělo přistát.
Vrak leží v nepřístupné lokalitě zalesněných hor a záchranáři se k němu za hustého deště vydali pěšky.
Pilot ztratil kontakt s řídící věží na islámábádském letišti. Představitelé letištních úřadů se shodují v tom, že letadlo kvůli špatné viditelnosti zabloudilo, možná když se pokusilo nad metropolí kroužit před přistáním.
Na palubě letu č. 202 bylo 146 cestujících a šest členů posádky. Na letišti v Islámábádu se shromáždily stovky příbuzných a přátel pasažérů, kteří zoufale žádají zprávy o svých blízkých.

Soukromá pákistánská společnost Airblue byla založena v roce 2003 a o rok později začala provozovat lety se třemi Airbusy A320-200. Nyní má flotilu tvořenou dvěma Airbusy A319-112 a dvěma A321-231. Dosud byla považována za velmi spolehlivou a od svého založení neměla nikdy žádnou nehodu, která by stála za zmínku. Kromě domácích letů zajišťuje také lety do Ománu, Spojených arabských emirátů a Velké Británie.