V Rusku se zřítilo ATR-72 společnosti UTair
2. 4. 2012
Letoun ATR-72-201 (reg. VP-BYZ, výr. č. 332, první let 20. 10. 1992) společnosti UTair směřoval na lince 120 do západosibiřského Surgutu. Na palubě se nacházelo 39 pasažérů a čtyři členové posádky. Podle ruských agentur celá posádka při neštěstí zahynula. Pasažérů mělo být původně 40, jeden se však na letiště nedostavil, což mu zřejmě zachránilo život.
Kontrolní věž ztratila s letadlem kontakt takřka ihned po startu z ťumeňského letiště Roščino. Podle informací vyšetřovatelů se stroj bezprostředně po vzletu pokusil o nouzové přistání. Letoun, jenž se zřítil přibližně 30 kilometrů od města Ťumeň, se po pádu rozlomil na tři části, které se následně vzňaly.
O katastrofě bylo informováno nejvyšší vedení země včetně premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva. Mluvčí Kremlu oznámil, že Medveděv kvůli havárii přeložil na úterý své dnešní setkání s představiteli neparlamentních opozičních stran.
Vyšetřovatelé nyní prověřují dvě hlavní vyšetřovací verze, kterými jsou porucha motorů a chyba pilotáže. Počasí údajně na neštěstí vinu nemělo. Podle agentury ITAR-TASS se na vyšetřování katastrofy budou podílet experti z Francie, kde byl letoun ATR vyroben, Kanady, kde sídlí výrobce motorů, a Velké Británie, kde bylo letadlo zaregistrováno.
Nalezené přeživší přepravili záchranáři vrtulníky do ťumeňské nemocnice. Na místě havárie zasahuje asi stovka lidí. Ze Surgutu, kam mělo letadlo letět, budou do Ťumeně přepraveni příbuzní obětí v doprovodu psychologů.
Středisko záchranných operací oznámilo, že obě černé skříňky byly nalezeny. O jejich stavu se agentury nezmiňují. Ještě není jasné, zda se odborníci pokusí rozšifrovat záznamy ze zapisovačů v Ťuměni či v Moskvě.
Dosud poslední nehoda letadla ATR se stala v listopadu 2010 na ostrově Kuba, kde zahynulo všech 68 lidí na palubě. Vyšetřovatelé tehdy za příčinu havárie označili kombinaci špatného počasí a špatných rozhodnutí posádky.