Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Rusku se zřítilo letadlo s polským prezidentem Lechem Kaczyńskim, nikdo nepřežil

10. 4. 2010

Poland Air ForceLetadlo se pokusilo čtyřikrát přistát, kvůli mlze se mu to však nevedlo. Pilot letadla dostal doporučení přistát v běloruském Minsku nebo v Moskvě, rozhodl se ale zkusit přistát ve Smolensku, ačkoliv letiště bylo právě kvůli mlze uzavřeno. V letadle bylo 88 členů delegace a 8 členů posádky.
Prezident letěl do Ruska uctít oběti katyňského masakru, byl na palubě i se svou ženou. Celý prostor je ohrožený a nikdo se k němu nesmí přiblížit. Odpoledne byli již nalezeny černé skříňky.
V letadle Tupolev Tu-154M byli i guvernér polské centrální banky Slawomir Skrypek, vojenští hodnostáři, duchovní a novináři.
"Při přistávání letadlo s největší pravděpodobností zavadilo o stromy a začalo hořet, požár je už uhašený," řekl polským médiím mluvčí ministerstva zahraničí Piotr Paskowski. Premiér Donald Tusk okamžitě letí z Gdaňsku do Varšavy.

Lech KaczyńskiPrezident Kaczyńsky byl na cestě do Smolenska na západě Ruska. Měl uctít památku zastřelených polských důstojníků v katyňském lese v roce 1940. Zločin provedla ruská tajná policie NKVD.
Důstojníci padli do sovětského zajetí v rámci dělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz v září 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení mezi oběma velmocemi. NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře 1940 postřílela na 22 000 Poláků, kromě důstojníků také intelektuály nebo policisty.
Sovětský svaz z masakru až do roku 1990 obviňoval nacistické Německo.

Tupolev Tu-154
Tupolev Tu-154 je sovětský dopravní třímotorový proudový letoun, který létá od počátku 70. let 20. století. Byl vyvinut jako letoun, který měl nahradit na linkách stroje Tupolev Tu-104 a Iljušin Il-18. První prototyp stroje vzlétl 4. října 1968, poté byl testován a na pravidelný letecký provoz byl nasazen roku 1972. Letoun zakoupily Československé státní aerolinie, používala je letecká služba Federálního ministerstva vnitra pro vládní lety a donedávna létaly poslední kusy u letectva Armády České republiky.

Video: Tupolev Tu-154M 8.4.2010 v Praze