Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Singapuru nouzově přistál Airbus A380

4. 11. 2010

QantasAirbus A380-842 (reg. VH-OQA, v. č. 014) provozovaný australskou společností Qantas nouzově přistál v Singapuru. Jednalo se o let QF32 z Londýna do Sydney s mezipřistáním právě v Singapuru.
"Slyšela jsem dvě rány. Bylo vidět velké černé věci, které vypadaly jako kusy trosek, jak prolétávají kouřem," popsala jedna z cestujících. Ostatní pasažéři potvrdili, že letadlo hned po vzletu ze singapurského letiště vydávalo velký rachot. "Zůstalo ale překvapivě stabilní," doplnil jeden z nich.
Naštěstí se nenaplnily dramatické scénáře, že se obří letoun se 459 lidmi na palubě zřítil nad ostrovem Batam, což zprvu potvrdila i samotná letecká společnost.
"Našli jsme trosky, vypadá to jako Qantas, je to bílé a červeně pomalované. Pořád je sbíráme," hlásil nejprve policejní důstojník z Batamu. Další obyvatelé Batamu tvrdili, že slyšeli po přeletu dopravního letadla silnou explozi.
Qantas později pouze upřesnil, že k žádné explozi nedošlo a Airbusu A380 přestal fungovat jeden ze čtyř motorů a došlo k jeho částečnému poškození. Ačkoliv může bezpečně letět i se třemi, piloti rozhodli, že se raději vrátí a nouzově přistanou v Singapuru poté, co vypustí palivo. Při přistání šel od motoru dým a museli zasahovat hasiči.
Společnost Qantas následně oznámila, že na zemi nechá všech šest strojů, které provozuje, dokud nebude přezkoumána příčina nehody. Zkoumá se i to, zda může poškození motoru souviset s činností indonéské sopky Merapi, jejíž erupce sužují Indonésii posledních deset dní.