Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítr přivane další sopečný popel z Islandu

18. 4. 2010

"Nyní je to rozptýlené nad celou Evropou. Nejvyšší koncentrace jsou nyní asi ve výšce kolem 5 kilometrů," informoval Tomáš Mejstřík z ČHMÚ.
"Dá se očekávat, že prach bude z vyšších vrstev sesedat níž, ale v jakých koncentracích či kdy ho bude nejvíce, nedokážeme říct," uvedl Mejstřík. Meteorologové pracují s modely, v nichž je podchyceno šíření proudu vzduchu ve vyšších vrstvách. Přístroje mají na zemi, ve výškách sondy nejsou.

Vítr v neděli v Česku vanul od jihovýchodu, během pondělka by se měl ale stočit a začít foukat od Atlantského oceánu. Je proto možné, že do ČR bude dál proudit vzduch od vulkánu pod ledovcem Eyjafjalla, který do ovzduší nadále chrlí obrovské množství páry a popela.
Situace podle meteorologů a vulkanologů na Islandu může zůstat stejná ještě několik dní, "možná ale i týdny nebo měsíce".


 


Oblak sopečného prachu z Islandu znemožnil i v neděli letecký provoz nad Českem a mnoha evropskými zeměmi. Řídící štáb rozhodl, že vzdušný prostor nad ČR zůstane uzavřen do pondělních 12:00, tedy o dalších 24 hodin. Minimálně do stejné doby nebudou létat ani vrtulníky letecké záchranné služby.
Kolaps evropského a transatlantického letového provozu tak dnes trval už čtvrtý den, i v ČR byly dosud zrušeny stovky odletů a příletů. Podle služby Eurocontrol bylo od čtvrtka v celém evropském vzdušném prostoru zrušeno na 63 000 letů.
Světová zdravotnická organizace dnes ujistila, že lidem kvůli mraku popela vážnější zdravotní potíže nehrozí.

Vídeňské letiště Schwechat

 
Česká republika přichází každým dnem zastaveného leteckého provozu o 120 až 150 miliónů korun. "Pokud by byl výpadek letecké dopravy delší než pět dní, byl by výpadek v celoročních příjmech ze zahraničního cestovního ruchu nenahraditelný," uvedl šéf firmy Jaromír Beránek. Kolaps evropského a transatlantického letového provozu způsobený vulkanickým prachem z islandské sopky trvá už čtvrtý den. Nepříznivá situace se podle Mag Consulting výrazně dotkne všech leteckých společností, letišť, hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb v cestovním ruchu.

Pražské letiště Ruzyně

Pražské letiště Ruzyně - Airbus A320 Českých aerolinií

Pražské letiště Ruzyně - všechny odlety a přílety jsou 16. dubna zrušeny