Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konec společnosti Red Wings

2. 2. 2013
Letecké společnosti Red Wings byla s platností od 4. února pozastavena licence. Rozhodla tak ruská federální agentura Rosaviacija. Pravidelné linky budou ukončeny už v neděli večer. Majitel společnosti Alexandr Lebeděv oznámil, že Red Wings svou činnost už znovu neobnoví, i kdyby jí úřady licenci vrátily. Pronajaté Tupolevy vrátí Lebeděv leasingové společnosti Iljušin finance.
 
Podle něj by mohlo jít o tlak ze strany státu, protože Lebeděv patří mezi sto nejbohatších Rusů a také je podporovatel opozice. Pozastavení licence prý přímo nesouvisí s nedávnou havárií na letišti Vnukovo, kdy Tu-204 přejel ranvej a narazil do svahu dálnice. Zemřelo pět členů posádky.
 
Kontrola po havárii prokázala "podstatné závady v organizaci letového provozu, v technické obsluze letounů a v přípravě pilotů". Tyto problémy mají podle kontrolorů "systémový charakter".
 
Vedení Red Wings bylo podle ruských úřadů už během loňského roku opakovaně upozorňováno na existující nedostatky, ale nevynaložilo potřebné úsilí k jejich odstranění.
 
"To velmi negativně ovlivnilo bezpečnost letů a přímo ohrožovalo život a zdraví cestujících," uvedla Rosaviacija. Dodala, že společnost Red Wings nemá ani dostatek finančních prostředků k provozování svých služeb.