Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSA prodá všechny své Airbusy A320

5. 8. 2014

Česká aerolinie potvrdily, že na podzim tohoto roku prodají všechny Airbusy A320, které se nachází v jejich flotile. Příští týden proběhne také jednání managementu ČSA s Airbusem, u nějž má společnost objednáno dalších sedm Airbusů A319 bez pevného termínu dodání.

Setrvání typu A320 ve flotile ČSA je podle mluvčí Michaely Lagronové ekonomicky neúnosné. Letoun pro 180 cestujících lze na většině tratích dopravce jen ztěží zaplnit. Již v minulosti se aerolinie zbavila dvou Airbusů A321, které byly využívány převážně k charterovým letům.

Špatné hospodaření ČSA, které započalo za Tvrdíka
Objednávka Airbusů přišla v době, kdy byl prezidentem ČSA politik Jaroslav Tvrdík. Ten byl do čela společnosti dosazen v září 2003. Tehdy šlo o obyčejný projev zvůle, kdy byl ekonomický odborník na leteckou dopravu Miroslav Kůla nahrazen politikem bez jakýchkoli zkušeností v daném oboru. Do té doby racionální růst ČSA nabral nesmyslně vysoké tempo. Za Tvrdíka se flotila českého národního dopravce rozrostla během tří let z 30 na 50 letadel, neuváženě se rozšířila i síť linek. Stávající i nově objednaná letadla byla pro český trh s 10 miliony obyvatel velká a nikdy nemohla být zaplněna, což se samozřejmě promítalo na pokulhávajícím load factoru letadel a prodělečném podnikání. Tvrdík mimo jiné začal propouštět zkušené odborníky s letitou praxí a začal si na různé pozice dosazovat nové "manažery" - své kamarády z ministerstva obrany.

Vlasní kapitál firmy dosáhl svého vrcholu v roce 2004 - téměř 2,2 mld. Kč. Od té doby kvůli špatnému hospodaření neustále klesá.

Rekordní ztráta přes 3,5 mld. Kč
V roce 2006 mělo ČSA už tak velké finanční problémy, že byl na Tvrdíkovo místo dosazen Radomír Lašák. A začalo škrtání a rozprodej majetku. Rozprodej budov i letounů byl managementem označen jako divestice "zbytných částí společnosti".

Neracionální, nesmyslné a normálnímu člověku nesrozumitelné hospodaření managementu ČSA vyvrcholilo v roce 2009, kdy dopravce vygeneroval rekordní ztrátu přes 3,5 mld. Kč. Došlo tedy k ukončení dálkových linek Airbusy A310 - bez náhrady a bez jakýchkoli pokusů o obnovení tras Airbusy A330 či Boeingy 767. V únoru 2009 bylo vyhlášeno výběrové řízení k určení nabyvatele většinového podílu ČSA. Přihlásily se čtyři zájemci: Air France-KLM, Aeroflot, Odien Group a Travel Service. V dubnu byly vyřazeny Odien Group a Aeroflot. V srpnu ze soutěže odstoupilo Air France-KLM. Travel Service nabídl za ČSA o měsíc později 1 mld. Kč. Vláda nabídku odmítla a privatizaci pozastavila. Majetek společnosti se neúměrně ztenčil a vyhlídky na zlepšení situace byly v nedohlednu. Novým prezidentem se stal Miroslav Dvořák, taktéž ředitel Letiště Praha.

Osinek, a. s. "v likvidaci"
Kromě výnosů z prodaného majetku získal management v roce 2010 nové finanční prostředky také od státní společnosti Osinek, a. s. „v likvidaci“. Jenže nebankovní úvěr ve výši 2,5 mld. Kč nebyly ČSA schopny splácet. Společnost Osinek, a. s. tedy postoupila pohledávku na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. 14. května téhož roku bylo právo hospodařit s pohledávkou převedeno na Ministerstvo financí ČR. Následně valná hromada Českých aerolinií rozhodla pro kapitalizaci úvěru, což znamenalo navýšení základního kapitálu na 5 235 510 tis. Kč a nesplacení této půjčky. Ministerstvo financí posléze přiznalo, že kapitalizace je státní podporou Českým aeroliniím. Případ začala vyšetřovat Evropská komise, základním argumentem v podkladech ministra financí Eduarda Janoty byl restrukturalizační plán, který měl EK dokázat, že finanční injekce bude využita efektivně k záchraně společnosti, a ne k jejímu zvýhodňování na trhu.

Český aeroholding
Management společnosti však zjistil, že situace je daleko vážnější. ČSA není schopno zachránit se vlastními silami. Musí být co nejrychleji privatizováno. Předtím je však potřeba pomoci aerolinii jiným způsobem. Za tímto účelem byl vytvořen Český aeroholding - holdingová společnost, do které se postupně začlenilo jak Letiště Praha, tak České aerolinie. Nejprve bylo z ČSA vyčleněno několik dceřiných společnosti, které následně ČAH odkoupil. Tak společnost získávala nové hotovostní prostředky pro přežití. Byly prodány i sloty na Heathrow. Za tento nesmyslný prodej vyinkasovalo ČSA 486 162 tis. Kč. Od té doby již České aerolinie nelétají do Velké Británie, což bylo fatální rozhodnutí, a muselo by se velmi dlouho hledat, která z tradičních evropských aerolinek lety do Velké Británie neprovozuje. Česká republika musí samozřejmě opět tvořit výjimku.

V listopadu 2010 stanul v čele společnosti Philippe Moreels. Byly rušeny další linky a rozprodán další majetek. Když nakonec  v roce 2012 zamířily do ČAH i samotné České aerolinie, stal se Aeroholding jejich většinovým akcionářem a nahradil tak Ministerstvo financí ČR. Ke konci roku 2012 vláda České republiky uložila Aeroholdingu připravit výběrové řízení pro vstup strategického investora do ČSA. Do března 2013 předložil závaznou nabídku pouze Korean Air. Za 44% podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun. 

V roce 2005 společnost zformulovala svou vizi: "ČSA chtějí být moderním, dynamicky se rozvíjejícím, nákladově optimalizovaným leteckým přepravcem, agresivně využívajícím podnikatelské příležitosti v oboru svého podnikání." Daří se dopravci danou vizi plnit? Realita vyznívá poněkud jinak.

Budoucnost?
V současnosti společnost vysávají i leasingové splátky za letouny. Při jednom z rozhovorů s Miroslavem Kůlou mu byla položena otázka, co měl začít konat Lašák a jeho management při příchodu do ČSA na začátku roku 2006. Kůla odpověděl, že ze všeho nejdřív se měl začít zbavovat letadel na leasing. Jenže oni se začali zbavovat i letadel ve vlastnictví firmy. Většina "civilizovaných" leteckých společností má ve svém vlastnictví alespoň třetinu své flotily, další třetinu na finanční leasing a poslední třetinu na operativní leasing. To se však o ČSA říci nedá.

Od května 2013 se stal součástí flotily Airbus A330-300, který je pronajatý od Korean Air a létá pouze na jediné lince - do Soulu. Kdysi patřilo spojení do New Yorku mezi 10 nejsilnějších tratí ČSA, takže spojení na americký kontinent potenciál má, alespoň sezónní, což lze spatřit u Delta Air Lines nebo u Air Transat.

A složení flotily ČSA? Poměrně nevyhovující. Airbusy A320 tedy budou prodány. Ale jaká bude jejich náhrada? Na krátké tratě má ČSA turbovrtulové ATR-42 a ATR-72. Jenže dopravci zoufale chybí proudové letouny na delší, méně vytížené linky. Lufthansa má Embraery 190, taktéž KLM nebo Alitalia, LOT má flotilu složenou z velké části z Embraerů 190 a 170. Iberia má CRJ-900 nebo CRJ-1000, Air France je na tom podobně. Austrian Airlines má Fokkery 70 a 100, Swiss má BAe-146. Příští rok má však vstoupit do provozu zbrusu nový Bombardier CSeries 100 a 300. Těmi nahradi například Air Baltic své Boeingy 737-300/-500 a Swiss své BAe-146. Nové a úsporné stomístné letouny by byly ideální pro takového dopravce, jako je ČSA. V případě, že společnost nezařadí do své flotily CSeries nebo jemu podobný typ (mimochodem CSeries má objednané i Korean Air), nemůže ČSA se svými starými ATR konkurovat rychlejším a novějším Embraerům či Bombardierům.

České aerolinie byly silný dopravce, který se v dobách největší slávy velmi přibližoval nejen evropskému, ale také světovému standardu. České aerolinie provozovaly spoustu dálkových linek. Zaměstnanci firmy byli loajální, měli zkušenosti v oboru, letectví byla jejich srdeční záležitost, přispívali k prospěchu firmy, ne ke svému prospěchu. Prezidenti Jakubše a Kůla vybudovali konkurenceschopného národního leteckého dopravce, který byl znám po celém světě. Management by si měl uvědomit aspekty leteckého odvětví a řídit se takovými vzory jako jsou Swiss nebo Finnair. Potom budou ČSA opět reprezentovat Českou republiku v zahraničí důstojně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

This remarkable idea is necessary just by the way

(TommyKam, 15. 7. 2022 2:12)

The theme is interesting, I will take part in discussion. I know, that together we can come to a right answer.
https://yoff.info
https://gauraprema.com

Rather useful phrase

(TommyKam, 15. 7. 2022 2:12)

Bravo, what necessary phrase..., a magnificent idea
https://weatherworld.info
https://libertarian-examiner.com

gallant

(KevinKek, 12. 7. 2022 14:10)

Early bird catches the worm - The.
One might as well be hanged for a sheep as a lamb.
Many a mickle makes a muckle.
Better to give than to receive - It's.
Never tell tales out of school.
A woman's work is never done.
Appearances can be deceptive.

Абакан Chiptuning чип тюнинг

(Jimmyemoms, 10. 7. 2022 4:24)

Абакан Chiptuning чип тюнинг Stage1 Stage2 с замером на Диностенде dynomax 5000 awd,удаление AdBlue,DPF,EGR,E2,Valvematic,и др.тел.8-923-595-1234
https://vk.com/chiptuningvabakane
https://radikalfoto.ru/ib/iSn4Fy4RjM - https://radikalfotos.s3.eu-central-1.wasabisys.com/iSn4Fy4RjM.jpg

娛樂城推薦

(Davidarrot, 9. 7. 2022 6:33)


娛樂城推薦

Klondike Cody 2022 – Klondike niezyskowne monety również beryle 2022

(Lemuelslall, 7. 7. 2022 14:55)

Klondike Zapisy 2022 – Klondike bezpłatne forsy także beryle 2022

Cody do sztuczności Klondike Adventure bawią się bezgraniczną popularnością oprócz piłkarzy. Klondike Adventures hack egzystuje wyjątkowo przystępną w przeszłych latach symulacją, jaka zdumiewająco zaprząta również oczarowuje. Aby przecież czar w niej zapracować, przyjdzie dobrze się napracować. Dlatego czasami o zafascynować się Klondike kody Adventures

Na czym ufa małpuje? – bezpłatne beryle do klondlike 2022
O przeczytać Metin2 Zapisy 2022 – Metin2 Nieodpłatne smocze monety 2022
Klondike kody Stanowiskiem dyplomaty istnieje mijanie północnych gruntów Ameryki w planu budowy centra. Walka rozwija się w terminach odkrywców znakomita. Sama fabuła atrakcje widocznie redagować się niezbyt wielowątkowa, jednakowoż wymaga od gracza monumentalnego oddania. Ażeby aglomeracja doświadczało następujące szczeble, piłkarz trwale pragnie obowiązywać. Klondike klucze Do jego powołań chodzi sprawdzanie środków, dźwiganie domków, przenikanie łamigłówek, tudzież oraz przyrost danych protagonistów. Z działek teraźniejszej wielowarstwowości nieszczerość w przeszłych latach tkwiła się grubo publiczna.

Klondike darmowe metale 2022
Poprawiające się konurbacja toteż oraz lokum, w jakim piłkarz pragnie dbać się o posiadane zwierzęta, komponować fabryki, monitorować o przydatni humor podnajemców, i podobnie przygotowywać aprowizacja. Ciężka fabuła atrakcje wytwarza, iż nieporadnie się z niej odłączyć. Z porządkiem tymczasem zestawianie następujących faktorów dodatkowo mobilizowanie głów powstaje się coraz wyjątkowo pełnometrażowe, wiec dużo graczy goni ciężkiego triku na toteż, niczym zoptymalizować sobie bójkę. Klondike zapisy

Wzorem zapracować gratisowe dyski oraz beryle? Klondike
Klondike Adventures informator wyraża dzień – w punktu zwycięstwa nieznanych monet tudzież szmaragdów uczęszcza poszukać w necie profesjonalnych antidotów. W planowym nastroju polityk przypuszczalnie obżera pokonać przez mikropłatności względnie ponadto bezwolne przechowywanie ich. Zwolnieniem, które zawraca pewnie słabo klimatu jest koncept Klondike Adventures kody, który piastuje do uzyskiwania obrotności, monet a szmaragdów.

czytaj wiecej https://onimemarketing.pl/

Absolutely free income training course

(Davidraify, 1. 7. 2022 16:17)

You are simply exhausted of functioning so hard for the small benefit you receive. You wish you can have your liberty back as well as do what you desire to do when you wish to do it.

Yet what can happen if you don't make the choice to change? You will not have the ability to up your life. Your dreams will never ever become a reality.

The time is now for you to obtain control of your own monetary success. Own your own life and stop existing like a victim to the system with our cost-free manual. Begin right now and also locate out how easy it can be to live the life that you are worthy of.

Check it out, it's absolutely no charge >>> https://4dct.short.gy/billions.financial_guide_ <<<

порно скрыть камеру

(sddssdas, 29. 6. 2022 19:07)

https://alfa-servis64.ru/

газобетон

(RonaldSeict, 28. 6. 2022 0:54)

Реализация стройматериалы в Москве,
Московской области и ближних областях.
Одно из основных направлений - продажа
блоков из газобетона различных брендов
Газобетон Бонолит Старая купавна

газоблоки
https://gazobeton-moskva.ru/

юрист Днепропетровск

(Jamesnow, 27. 6. 2022 22:54)

юрист Запоріжжя

Украина и Молдавия стали кандидатами в члены Евросоюза
Военная операция на Украине. Онлайн
8 концертов в день: каким был шоу-бизнес в эпоху «Ласкового мая»
ВЭБ заявил о готовности продать ЦСКА «качественному инвестору»
США введут пошлины на азотные удобрения из России
Боррель исключил транзитную блокаду Калининградской области
Cisco решила уйти из России и Белоруссии
Зеленский заявил об усталости тех, «кто не попадает под обстрелы»
Дуров исключил передачу Google данных пользователей Telegram
https://meget.kiev.ua/advokati/zaporozhye/

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 25. 6. 2022 18:19)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Выкуп автомобилей Changan в СПБ

(Andrewheera, 25. 6. 2022 16:58)

https://vukypavto.ru/ - Выкуп авто отечественных машин марки Alfa Romeo модели Calais, 1961 года выпуска, тип кузова кабриолет с объемом двигателя 3719 коробка передач автоматическая в Петербурге.

We are searching for new team members [ENTERPRISE OFFER]

(NathanDuh, 25. 6. 2022 0:12)

Our organization is increasing in size so we remain in the demand for more remote employees.

What you will certainly be doing: As a real-time chat aide you will certainly be paid to reply to live conversation messages on an organization's website or social accounts.

This includes:

- answering consumer questions,
- providing sales web links,
- and offering price cuts.

Full training is given so you do not need any kind of previous relevant experience. Agreement size: No fixed duration

Rate: $0.50 per min ($ 30 per hour).

Skills/background needed:.
- Should have an equipment able to accessibility social media sites and internet site chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Ability to closely follow supplied steps as well as instructions.

Trustworthy web connection.

Hrs per : Flexible.

Place: Remote work online (preferred).

For more details: https://4dct.short.gy/large.social_jobs

Test, just a test

(Richardvax, 24. 6. 2022 7:45)https://mixfilesmaker.com/

Таможенное оформление из китая в россию

(dapy, 24. 6. 2022 6:41)

Запрос приобрести видеокарты и даже устройства для майнинга усиливается ежегодно, на волне чего возник недобор товаров к тому же прайсы на этим устройства резко повысились. Что породило к удвоенью поставок видеокарт, ко всему прочему майнинг ферм и ASIC майнеров из различных стран. Но различные импортеры столкнулись с проблемами при таможенном оформлении товаров. Логистическая компания «ВЭД ЛАЙН» осуществляет https://ved-line.ru набор услуг по таможенному оформлению оборудования для добычи криптовалюты, они дадут возможность импортерам разрешить большую часть проблем при привозе аналогичных товаров и к тому же обеспечить устойчивые отправки. По своим техническим характеристикам электрооборудование для добычи крипты обязательно требует получение нотификации. Известные изготовители, к примеру Asrock, Asus, Zotac и Bitmain Technologies Ltd, давно зарегистрировали нотификации на новые видеокарты и еще майнинговые устройства. При таможенном оформлении сотрудники таможни сравниваются с сведениями в части стоимости товаров с собственной базой ранее ввозимых подобных товаров, в том числе со сведениями в официальных источниках производителей товаров. В том случае, когда у таможенного органа будет аргумент думать, что стоимость значительно снижена, именно это способно свести к остановке в таможенном декларировании и предоставление дополнительных требований касательно формирования таможенной стоимости товаров.

Search Janne Roppola

(Herbertguind, 23. 6. 2022 1:59)

https://replit.com/@BooksLib/Download-Gifts-from-Jerusalem-Jews-to-the-Austro-Hungarian-M
https://replit.com/@BooksLib/Download-Dad-Jokes-for-Kids-Laughing-Funny-Dad-Jokes-to-Ma
https://replit.com/@BooksLib/Download-Not-to-shame-them-to-confess-16-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Guccii-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-Not-to-shame-them-to-confess-17-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-Guitar-lesson-Notes-Studio-shodwe-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-The-Communist-Manifesto-A-1888-Translation-Edition
https://replit.com/@BooksLib/Download-Life-in-Medieval-France-Insights-From-the-Past-E
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Letter-of-flowers-2019-Hua-noBian-ri-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-They-warm-my-heart-from-the-bitter-cold-11-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-Only-with-a-rose-to-seal-4-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-384-Color-Paintings-of-Ernst-Ludwig-Kirchner-Germ
https://replit.com/@BooksLib/Download-The-close-moments-that-we-shared-6-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Alegria-Mexican-Festival-Vol-6-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-The-King-Of-Riddles-Challenge-Yourself-With-Trick


https://paste2.org/UYX7Ee7k
https://controlc.com/4f6fb851
https://paste2.org/K4EbmyFt
https://paste2.org/Zx1Z9YxH
https://www.geany.org/p/

canvas tent

(Davidarrot, 21. 6. 2022 2:49)


40Celsius canvas tent are made from high quality waterproof cotton fabric. They are fast to install in 15 minutes and last for very long time. Free Shipping

중국배대지

(PhillipFAK, 20. 6. 2022 16:36)


중국배대지

w88

(Horacemeshy, 18. 6. 2022 17:11)


w88

Микрозайм

(Chrisnip, 16. 6. 2022 10:49)

https://vzyat-credit-online.com/
Микрокредит срочно онлайн! Без справок и проверок! Зачисление на карту за 5 мин!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70

následující »