Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSA prodá všechny své Airbusy A320

5. 8. 2014

Česká aerolinie potvrdily, že na podzim tohoto roku prodají všechny Airbusy A320, které se nachází v jejich flotile. Příští týden proběhne také jednání managementu ČSA s Airbusem, u nějž má společnost objednáno dalších sedm Airbusů A319 bez pevného termínu dodání.

Setrvání typu A320 ve flotile ČSA je podle mluvčí Michaely Lagronové ekonomicky neúnosné. Letoun pro 180 cestujících lze na většině tratích dopravce jen ztěží zaplnit. Již v minulosti se aerolinie zbavila dvou Airbusů A321, které byly využívány převážně k charterovým letům.

Špatné hospodaření ČSA, které započalo za Tvrdíka
Objednávka Airbusů přišla v době, kdy byl prezidentem ČSA politik Jaroslav Tvrdík. Ten byl do čela společnosti dosazen v září 2003. Tehdy šlo o obyčejný projev zvůle, kdy byl ekonomický odborník na leteckou dopravu Miroslav Kůla nahrazen politikem bez jakýchkoli zkušeností v daném oboru. Do té doby racionální růst ČSA nabral nesmyslně vysoké tempo. Za Tvrdíka se flotila českého národního dopravce rozrostla během tří let z 30 na 50 letadel, neuváženě se rozšířila i síť linek. Stávající i nově objednaná letadla byla pro český trh s 10 miliony obyvatel velká a nikdy nemohla být zaplněna, což se samozřejmě promítalo na pokulhávajícím load factoru letadel a prodělečném podnikání. Tvrdík mimo jiné začal propouštět zkušené odborníky s letitou praxí a začal si na různé pozice dosazovat nové "manažery" - své kamarády z ministerstva obrany.

Vlasní kapitál firmy dosáhl svého vrcholu v roce 2004 - téměř 2,2 mld. Kč. Od té doby kvůli špatnému hospodaření neustále klesá.

Rekordní ztráta přes 3,5 mld. Kč
V roce 2006 mělo ČSA už tak velké finanční problémy, že byl na Tvrdíkovo místo dosazen Radomír Lašák. A začalo škrtání a rozprodej majetku. Rozprodej budov i letounů byl managementem označen jako divestice "zbytných částí společnosti".

Neracionální, nesmyslné a normálnímu člověku nesrozumitelné hospodaření managementu ČSA vyvrcholilo v roce 2009, kdy dopravce vygeneroval rekordní ztrátu přes 3,5 mld. Kč. Došlo tedy k ukončení dálkových linek Airbusy A310 - bez náhrady a bez jakýchkoli pokusů o obnovení tras Airbusy A330 či Boeingy 767. V únoru 2009 bylo vyhlášeno výběrové řízení k určení nabyvatele většinového podílu ČSA. Přihlásily se čtyři zájemci: Air France-KLM, Aeroflot, Odien Group a Travel Service. V dubnu byly vyřazeny Odien Group a Aeroflot. V srpnu ze soutěže odstoupilo Air France-KLM. Travel Service nabídl za ČSA o měsíc později 1 mld. Kč. Vláda nabídku odmítla a privatizaci pozastavila. Majetek společnosti se neúměrně ztenčil a vyhlídky na zlepšení situace byly v nedohlednu. Novým prezidentem se stal Miroslav Dvořák, taktéž ředitel Letiště Praha.

Osinek, a. s. "v likvidaci"
Kromě výnosů z prodaného majetku získal management v roce 2010 nové finanční prostředky také od státní společnosti Osinek, a. s. „v likvidaci“. Jenže nebankovní úvěr ve výši 2,5 mld. Kč nebyly ČSA schopny splácet. Společnost Osinek, a. s. tedy postoupila pohledávku na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. 14. května téhož roku bylo právo hospodařit s pohledávkou převedeno na Ministerstvo financí ČR. Následně valná hromada Českých aerolinií rozhodla pro kapitalizaci úvěru, což znamenalo navýšení základního kapitálu na 5 235 510 tis. Kč a nesplacení této půjčky. Ministerstvo financí posléze přiznalo, že kapitalizace je státní podporou Českým aeroliniím. Případ začala vyšetřovat Evropská komise, základním argumentem v podkladech ministra financí Eduarda Janoty byl restrukturalizační plán, který měl EK dokázat, že finanční injekce bude využita efektivně k záchraně společnosti, a ne k jejímu zvýhodňování na trhu.

Český aeroholding
Management společnosti však zjistil, že situace je daleko vážnější. ČSA není schopno zachránit se vlastními silami. Musí být co nejrychleji privatizováno. Předtím je však potřeba pomoci aerolinii jiným způsobem. Za tímto účelem byl vytvořen Český aeroholding - holdingová společnost, do které se postupně začlenilo jak Letiště Praha, tak České aerolinie. Nejprve bylo z ČSA vyčleněno několik dceřiných společnosti, které následně ČAH odkoupil. Tak společnost získávala nové hotovostní prostředky pro přežití. Byly prodány i sloty na Heathrow. Za tento nesmyslný prodej vyinkasovalo ČSA 486 162 tis. Kč. Od té doby již České aerolinie nelétají do Velké Británie, což bylo fatální rozhodnutí, a muselo by se velmi dlouho hledat, která z tradičních evropských aerolinek lety do Velké Británie neprovozuje. Česká republika musí samozřejmě opět tvořit výjimku.

V listopadu 2010 stanul v čele společnosti Philippe Moreels. Byly rušeny další linky a rozprodán další majetek. Když nakonec  v roce 2012 zamířily do ČAH i samotné České aerolinie, stal se Aeroholding jejich většinovým akcionářem a nahradil tak Ministerstvo financí ČR. Ke konci roku 2012 vláda České republiky uložila Aeroholdingu připravit výběrové řízení pro vstup strategického investora do ČSA. Do března 2013 předložil závaznou nabídku pouze Korean Air. Za 44% podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun. 

V roce 2005 společnost zformulovala svou vizi: "ČSA chtějí být moderním, dynamicky se rozvíjejícím, nákladově optimalizovaným leteckým přepravcem, agresivně využívajícím podnikatelské příležitosti v oboru svého podnikání." Daří se dopravci danou vizi plnit? Realita vyznívá poněkud jinak.

Budoucnost?
V současnosti společnost vysávají i leasingové splátky za letouny. Při jednom z rozhovorů s Miroslavem Kůlou mu byla položena otázka, co měl začít konat Lašák a jeho management při příchodu do ČSA na začátku roku 2006. Kůla odpověděl, že ze všeho nejdřív se měl začít zbavovat letadel na leasing. Jenže oni se začali zbavovat i letadel ve vlastnictví firmy. Většina "civilizovaných" leteckých společností má ve svém vlastnictví alespoň třetinu své flotily, další třetinu na finanční leasing a poslední třetinu na operativní leasing. To se však o ČSA říci nedá.

Od května 2013 se stal součástí flotily Airbus A330-300, který je pronajatý od Korean Air a létá pouze na jediné lince - do Soulu. Kdysi patřilo spojení do New Yorku mezi 10 nejsilnějších tratí ČSA, takže spojení na americký kontinent potenciál má, alespoň sezónní, což lze spatřit u Delta Air Lines nebo u Air Transat.

A složení flotily ČSA? Poměrně nevyhovující. Airbusy A320 tedy budou prodány. Ale jaká bude jejich náhrada? Na krátké tratě má ČSA turbovrtulové ATR-42 a ATR-72. Jenže dopravci zoufale chybí proudové letouny na delší, méně vytížené linky. Lufthansa má Embraery 190, taktéž KLM nebo Alitalia, LOT má flotilu složenou z velké části z Embraerů 190 a 170. Iberia má CRJ-900 nebo CRJ-1000, Air France je na tom podobně. Austrian Airlines má Fokkery 70 a 100, Swiss má BAe-146. Příští rok má však vstoupit do provozu zbrusu nový Bombardier CSeries 100 a 300. Těmi nahradi například Air Baltic své Boeingy 737-300/-500 a Swiss své BAe-146. Nové a úsporné stomístné letouny by byly ideální pro takového dopravce, jako je ČSA. V případě, že společnost nezařadí do své flotily CSeries nebo jemu podobný typ (mimochodem CSeries má objednané i Korean Air), nemůže ČSA se svými starými ATR konkurovat rychlejším a novějším Embraerům či Bombardierům.

České aerolinie byly silný dopravce, který se v dobách největší slávy velmi přibližoval nejen evropskému, ale také světovému standardu. České aerolinie provozovaly spoustu dálkových linek. Zaměstnanci firmy byli loajální, měli zkušenosti v oboru, letectví byla jejich srdeční záležitost, přispívali k prospěchu firmy, ne ke svému prospěchu. Prezidenti Jakubše a Kůla vybudovali konkurenceschopného národního leteckého dopravce, který byl znám po celém světě. Management by si měl uvědomit aspekty leteckého odvětví a řídit se takovými vzory jako jsou Swiss nebo Finnair. Potom budou ČSA opět reprezentovat Českou republiku v zahraničí důstojně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Unusual Japanese Tonic From the Healthiest Island on the planet

(Justinlek, 15. 7. 2021 6:17)

https://bit.ly/3en0Aov Uncommon Japanese Tonic From the Healthiest Island on the planet

I Obtained Control of My Wellness Thanks to This Strange Japanese Breakfast Tonic

(Justinlek, 15. 7. 2021 1:05)

https://bit.ly/3wI5kvj I Got Control of My Wellness Thanks to This Weird Japanese Morning Meal Tonic

My home video

(Susandaymn, 14. 7. 2021 12:28)

Free adalt video https://teenpublicsex.com - lesbian bsdm

Franksib

(Franksib, 13. 7. 2021 2:59)


Your method of describing the whole thing in this article is actually fastidious, every one can effortlessly understand it, Thanks a lot.

Sale

(JustinHedly, 12. 7. 2021 22:01)

This is a unique place for fashionable women's clothing and accessories.
We offer our clients women's clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
https://fas.st/Ujfha

Bravo, what words..., an excellent idea

(Scottycox, 12. 7. 2021 5:44)

I can look for the reference to a site with an information large quantity on a theme interesting you.

looking for a sponsor

(LolaBeisk, 11. 7. 2021 20:59)

<img src="https://i.imgur.com/UPHjGxV.png">
Good day! Looking for a sponsor. My profile on the search site:
https://datingforkings.club/ My Name: Alisa Lozavarova

Certainly. And I have faced it. We can communicate on this theme.

(CarlosOxymn, 11. 7. 2021 16:50)

I consider, that you are not right. I can defend the position.

https://vk.com/kupludom24

(Bobbymaw, 11. 7. 2021 14:51)

<a href=https://vk.com/kupludom24>Продам дом Красноярск

I have thought and have removed the message

(DarnellUnunK, 11. 7. 2021 5:05)

I thank for the information, now I will know.

Quality products and drugs only here https://bit.ly/3wlPWWx

(tix, 10. 7. 2021 22:50)

Quality products and drugs only here

https://bit.ly/3wlPWWx

pornologie konvensional kneeling afgang zaszkodzi

(HenisPoede, 9. 7. 2021 23:44)

https://clck.ru/VvK7k https://gee.su/3oMFJ https://clck.ru/VvW5K https://qps.ru/c3zd0 - https://clck.ru/VvEVD https://gee.su/R4ZMp https://clck.ru/VvMKz https://clck.ru/VvxDR https://clck.ru/Vx6hm https://cutt.us/DROMh - https://qps.ru/qBOaT https://cutt.us/icWEQ https://clck.ru/VvJU4 https://gee.su/P58Cl https://gee.su/YJZOs https://qps.ru/WSjIp - https://qps.ru/hwCEp https://qps.ru/po3J2 https://qps.ru/aGDYv https://qps.ru/m7UMYhttps://cutt.us/AsOWw https://cutt.us/XLFLN https://gee.su/hM2aZ https://clck.ru/VvZgD - https://clck.ru/VvkHR https://qps.ru/AuCjP https://gee.su/s32gc https://qps.ru/nJiQm https://clck.ru/VvPc5 https://clck.ru/VvuvM - https://gee.su/dwYWK https://clck.ru/VvPun https://cutt.us/jvjXd https://clck.ru/VvYxA https://clck.ru/Vvjqg https://clck.ru/VvPJj - https://gee.su/onmHF https://clck.ru/VvXZa https://gee.su/otfLX https://clck.ru/VvLHj

ludicrous daytime schocken sais hinweisen

(HenisPoede, 9. 7. 2021 14:34)

https://qps.ru/HnoPO https://clck.ru/VvZx5 https://cutt.us/LkTmY https://clck.ru/VvKFe - https://gee.su/5Q2AJ https://clck.ru/VwFLe https://cutt.us/YdGfz https://gee.su/TrMgz https://qps.ru/VZrRm https://gee.su/DQhXg - https://gee.su/iHGIh https://qps.ru/aowKM https://gee.su/MQTfo https://clck.ru/VvSWp https://clck.ru/VvPm2 https://gee.su/MD0WN - https://cutt.us/CEhkw https://clck.ru/VwQXc https://gee.su/FBXxD https://clck.ru/Vvttchttps://clck.ru/VxBEP https://clck.ru/Vw2sL https://gee.su/vEaDC https://gee.su/oIkBL - https://gee.su/r4sIv https://cutt.us/IELUb https://gee.su/HKtQ9 https://gee.su/zqRDh https://clck.ru/VvJKH https://clck.ru/VvTFY - https://qps.ru/qaUXM https://clck.ru/Vw5ZV https://gee.su/kAVi3 https://cutt.us/whJTo https://qps.ru/yRiW3 https://gee.su/b47iu - https://gee.su/6yAdB https://cutt.us/BLSyz https://cutt.us/BDVDB https://clck.ru/VvQC2

Как отправить пользователю личное сообщение?

(Lerraven, 9. 7. 2021 10:35)

Привет! Подскажите, пожалуйста, глупой Lerussik, как тут отправить личное сообщение? Очень надо! Спасибо
Hi! Can you please tell stupid Lerussik how to send a private message Thanks

defouloir minn pretending husbandcomes geschlossen

(HenisPoede, 9. 7. 2021 5:42)

https://gee.su/OAd2Y https://cutt.us/JnVdo https://clck.ru/VwAwL https://gee.su/jaxtw - https://cutt.us/CUtNd https://gee.su/ASZgG https://gee.su/Dzm9t https://clck.ru/VvvZh https://gee.su/kx6np https://clck.ru/VwMDZ - https://clck.ru/VvUd7 https://qps.ru/YMHaj https://clck.ru/Vvhzd https://qps.ru/Yd1nw https://clck.ru/Vw7YE https://gee.su/cMLkl - https://gee.su/LuIwP https://clck.ru/VvsUD https://clck.ru/VvvuH https://clck.ru/VvQhyhttps://cutt.us/VPtzS https://gee.su/Y1x4B https://cutt.us/wLKvV https://clck.ru/VvpfX - https://gee.su/R6BIG https://cutt.us/JSnXz https://clck.ru/VwHCQ https://qps.ru/ZaXLy https://gee.su/KiUon https://qps.ru/D76CE - https://gee.su/lWPtF https://clck.ru/VwAGX https://clck.ru/VvTrw https://cutt.us/SRfEg https://gee.su/KqRJS https://cutt.us/TXlXq - https://clck.ru/VvMcs https://gee.su/SbK4P https://qps.ru/smOFI https://cutt.us/ePXSQ

Write me in a dating site!

(LolaBeisk, 8. 7. 2021 23:16)

<img src="https://i.imgur.com/ciPA9pa.png">
Hey. I like you.Write me in a dating site!
This is a link to my profile: https://datingforkings.club/

Kiss you

doppia recibo bombed agrement beit

(HenisPoede, 8. 7. 2021 20:50)

https://gee.su/nmXzr https://gee.su/fdKo2 https://qps.ru/5zvZf https://cutt.us/WpCmp - https://qps.ru/nBaSg https://clck.ru/VvZfN https://clck.ru/VwzBp https://cutt.us/RANab https://gee.su/zHnkm https://qps.ru/hvY7G - https://cutt.us/FrxSG https://gee.su/gYCOF https://qps.ru/QzDew https://qps.ru/ZBskP https://qps.ru/ZViXP https://qps.ru/DAgxH - https://qps.ru/40PR7 https://gee.su/HtjWM https://cutt.us/pXzuJ https://qps.ru/b3jY5https://clck.ru/VwCRE https://cutt.us/ywgyx https://gee.su/3xSN4 https://qps.ru/gNWq9 - https://cutt.us/hWyxY https://qps.ru/RsB6q https://gee.su/nO1Jz https://qps.ru/ubrYy https://clck.ru/VvT3t https://qps.ru/XFLPe - https://clck.ru/Vwqi4 https://clck.ru/VviyF https://gee.su/tQZ9C https://cutt.us/OvrVZ https://cutt.us/wrdxH https://gee.su/BJ6FN - https://gee.su/lmLFM https://gee.su/r2MI3 https://cutt.us/Kywtv https://qps.ru/ly9U3

cbd store in phoenix

(RobertWak, 8. 7. 2021 17:20)

Effects. https://chopot.org/cbd-for-gout/ Amsterdam Smoke Shop on 990 S Seguin Ave Ste A. Our full terms & conditions can be found by clicking here. https://chopot.org/cbd-oil-naples-fl/ If you plan to lease a location: It is generally the landlord’s responsibility to obtain a CO. Before leasing, confirm that your landlord has or can obtain a valid CO that is applicable to a medical marijuana dispensary. After a major renovation, a new CO often needs to be issued. If your place of business will be renovated before opening, it is recommended to include language in your lease agreement stating that lease payments will not commence until a valid CO is issued. If you plan to purchase or build a location: You will be responsible for obtaining a valid CO from a local government authority. Review all building codes and zoning requirements for your business’ location to ensure your medical marijuana business will be in compliance and able to obtain a CO. Just some of the proposed projects presented in the plan for consideration included: A few minutes after noon Friday, a woman crossing the street in Orange was struck by a car making a turn and later died of her injuries at UC Irvine Medical Center, police said. https://chopot.org/quantum-cbd-h2o-reviews/

erfullung typewriter fuhrte lescano conbam

(HenisPoede, 8. 7. 2021 11:40)

https://cutt.us/mAQsa https://gee.su/oOTVw https://qps.ru/r5qcX https://clck.ru/VvXhN - https://cutt.us/JkmvR https://clck.ru/VvSAA https://clck.ru/VwEtD https://cutt.us/tycpp https://gee.su/BUXit https://gee.su/D5M8q - https://clck.ru/VvaA2 https://cutt.us/ZwZzB https://gee.su/gAl85 https://cutt.us/sLfNQ https://cutt.us/ctQUd https://qps.ru/GwyqL - https://qps.ru/rk1L8 https://qps.ru/Ng5L2 https://qps.ru/cGjZu https://cutt.us/DnAqfhttps://clck.ru/VvUhV https://qps.ru/8Ibxu https://clck.ru/VvZkb https://cutt.us/KRUbC - https://cutt.us/pPtyM https://cutt.us/VIeeA https://gee.su/CUudH https://qps.ru/FdsXv https://clck.ru/Vx5Te https://cutt.us/yoPvD - https://qps.ru/DL9FP https://qps.ru/Y9tmU https://gee.su/4QTct https://clck.ru/VvHpm https://gee.su/QZX9s https://gee.su/lgdU4 - https://cutt.us/ofrAt https://gee.su/XwMTy https://gee.su/5ZU13 https://cutt.us/OCmic

ainars decoupages povrch pheonix educator

(HenisPoede, 8. 7. 2021 2:37)

https://gee.su/jdSJ3 https://clck.ru/VvPyk https://qps.ru/oV2vn https://qps.ru/d7xQP - https://gee.su/OX2ED https://gee.su/ziWEr https://cutt.us/sZZcN https://qps.ru/0MOkU https://gee.su/DEl2J https://qps.ru/VzJTL - https://qps.ru/KInuW https://clck.ru/VvLen https://qps.ru/MUaI7 https://clck.ru/VvSck https://cutt.us/XfncI https://gee.su/GNsny - https://clck.ru/VvxtJ https://gee.su/VrCJL https://qps.ru/p3jhi https://qps.ru/zFnfThttps://gee.su/pMrdH https://qps.ru/LYbsN https://clck.ru/VvRoU https://qps.ru/5gCP0 - https://clck.ru/VvQyD https://gee.su/oGd4x https://clck.ru/VvhJF https://gee.su/IL09i https://cutt.us/cYmhU https://clck.ru/VvZyc - https://cutt.us/ECzDu https://gee.su/deXot https://qps.ru/lAvSa https://qps.ru/MrZDX https://gee.su/0JB7y https://clck.ru/VvMbE - https://qps.ru/6rHi5 https://qps.ru/uh7cO https://gee.su/VOSns https://gee.su/rwL6X


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70

následující »