Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSA prodá všechny své Airbusy A320

5. 8. 2014

Česká aerolinie potvrdily, že na podzim tohoto roku prodají všechny Airbusy A320, které se nachází v jejich flotile. Příští týden proběhne také jednání managementu ČSA s Airbusem, u nějž má společnost objednáno dalších sedm Airbusů A319 bez pevného termínu dodání.

Setrvání typu A320 ve flotile ČSA je podle mluvčí Michaely Lagronové ekonomicky neúnosné. Letoun pro 180 cestujících lze na většině tratích dopravce jen ztěží zaplnit. Již v minulosti se aerolinie zbavila dvou Airbusů A321, které byly využívány převážně k charterovým letům.

Špatné hospodaření ČSA, které započalo za Tvrdíka
Objednávka Airbusů přišla v době, kdy byl prezidentem ČSA politik Jaroslav Tvrdík. Ten byl do čela společnosti dosazen v září 2003. Tehdy šlo o obyčejný projev zvůle, kdy byl ekonomický odborník na leteckou dopravu Miroslav Kůla nahrazen politikem bez jakýchkoli zkušeností v daném oboru. Do té doby racionální růst ČSA nabral nesmyslně vysoké tempo. Za Tvrdíka se flotila českého národního dopravce rozrostla během tří let z 30 na 50 letadel, neuváženě se rozšířila i síť linek. Stávající i nově objednaná letadla byla pro český trh s 10 miliony obyvatel velká a nikdy nemohla být zaplněna, což se samozřejmě promítalo na pokulhávajícím load factoru letadel a prodělečném podnikání. Tvrdík mimo jiné začal propouštět zkušené odborníky s letitou praxí a začal si na různé pozice dosazovat nové "manažery" - své kamarády z ministerstva obrany.

Vlasní kapitál firmy dosáhl svého vrcholu v roce 2004 - téměř 2,2 mld. Kč. Od té doby kvůli špatnému hospodaření neustále klesá.

Rekordní ztráta přes 3,5 mld. Kč
V roce 2006 mělo ČSA už tak velké finanční problémy, že byl na Tvrdíkovo místo dosazen Radomír Lašák. A začalo škrtání a rozprodej majetku. Rozprodej budov i letounů byl managementem označen jako divestice "zbytných částí společnosti".

Neracionální, nesmyslné a normálnímu člověku nesrozumitelné hospodaření managementu ČSA vyvrcholilo v roce 2009, kdy dopravce vygeneroval rekordní ztrátu přes 3,5 mld. Kč. Došlo tedy k ukončení dálkových linek Airbusy A310 - bez náhrady a bez jakýchkoli pokusů o obnovení tras Airbusy A330 či Boeingy 767. V únoru 2009 bylo vyhlášeno výběrové řízení k určení nabyvatele většinového podílu ČSA. Přihlásily se čtyři zájemci: Air France-KLM, Aeroflot, Odien Group a Travel Service. V dubnu byly vyřazeny Odien Group a Aeroflot. V srpnu ze soutěže odstoupilo Air France-KLM. Travel Service nabídl za ČSA o měsíc později 1 mld. Kč. Vláda nabídku odmítla a privatizaci pozastavila. Majetek společnosti se neúměrně ztenčil a vyhlídky na zlepšení situace byly v nedohlednu. Novým prezidentem se stal Miroslav Dvořák, taktéž ředitel Letiště Praha.

Osinek, a. s. "v likvidaci"
Kromě výnosů z prodaného majetku získal management v roce 2010 nové finanční prostředky také od státní společnosti Osinek, a. s. „v likvidaci“. Jenže nebankovní úvěr ve výši 2,5 mld. Kč nebyly ČSA schopny splácet. Společnost Osinek, a. s. tedy postoupila pohledávku na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. 14. května téhož roku bylo právo hospodařit s pohledávkou převedeno na Ministerstvo financí ČR. Následně valná hromada Českých aerolinií rozhodla pro kapitalizaci úvěru, což znamenalo navýšení základního kapitálu na 5 235 510 tis. Kč a nesplacení této půjčky. Ministerstvo financí posléze přiznalo, že kapitalizace je státní podporou Českým aeroliniím. Případ začala vyšetřovat Evropská komise, základním argumentem v podkladech ministra financí Eduarda Janoty byl restrukturalizační plán, který měl EK dokázat, že finanční injekce bude využita efektivně k záchraně společnosti, a ne k jejímu zvýhodňování na trhu.

Český aeroholding
Management společnosti však zjistil, že situace je daleko vážnější. ČSA není schopno zachránit se vlastními silami. Musí být co nejrychleji privatizováno. Předtím je však potřeba pomoci aerolinii jiným způsobem. Za tímto účelem byl vytvořen Český aeroholding - holdingová společnost, do které se postupně začlenilo jak Letiště Praha, tak České aerolinie. Nejprve bylo z ČSA vyčleněno několik dceřiných společnosti, které následně ČAH odkoupil. Tak společnost získávala nové hotovostní prostředky pro přežití. Byly prodány i sloty na Heathrow. Za tento nesmyslný prodej vyinkasovalo ČSA 486 162 tis. Kč. Od té doby již České aerolinie nelétají do Velké Británie, což bylo fatální rozhodnutí, a muselo by se velmi dlouho hledat, která z tradičních evropských aerolinek lety do Velké Británie neprovozuje. Česká republika musí samozřejmě opět tvořit výjimku.

V listopadu 2010 stanul v čele společnosti Philippe Moreels. Byly rušeny další linky a rozprodán další majetek. Když nakonec  v roce 2012 zamířily do ČAH i samotné České aerolinie, stal se Aeroholding jejich většinovým akcionářem a nahradil tak Ministerstvo financí ČR. Ke konci roku 2012 vláda České republiky uložila Aeroholdingu připravit výběrové řízení pro vstup strategického investora do ČSA. Do března 2013 předložil závaznou nabídku pouze Korean Air. Za 44% podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun. 

V roce 2005 společnost zformulovala svou vizi: "ČSA chtějí být moderním, dynamicky se rozvíjejícím, nákladově optimalizovaným leteckým přepravcem, agresivně využívajícím podnikatelské příležitosti v oboru svého podnikání." Daří se dopravci danou vizi plnit? Realita vyznívá poněkud jinak.

Budoucnost?
V současnosti společnost vysávají i leasingové splátky za letouny. Při jednom z rozhovorů s Miroslavem Kůlou mu byla položena otázka, co měl začít konat Lašák a jeho management při příchodu do ČSA na začátku roku 2006. Kůla odpověděl, že ze všeho nejdřív se měl začít zbavovat letadel na leasing. Jenže oni se začali zbavovat i letadel ve vlastnictví firmy. Většina "civilizovaných" leteckých společností má ve svém vlastnictví alespoň třetinu své flotily, další třetinu na finanční leasing a poslední třetinu na operativní leasing. To se však o ČSA říci nedá.

Od května 2013 se stal součástí flotily Airbus A330-300, který je pronajatý od Korean Air a létá pouze na jediné lince - do Soulu. Kdysi patřilo spojení do New Yorku mezi 10 nejsilnějších tratí ČSA, takže spojení na americký kontinent potenciál má, alespoň sezónní, což lze spatřit u Delta Air Lines nebo u Air Transat.

A složení flotily ČSA? Poměrně nevyhovující. Airbusy A320 tedy budou prodány. Ale jaká bude jejich náhrada? Na krátké tratě má ČSA turbovrtulové ATR-42 a ATR-72. Jenže dopravci zoufale chybí proudové letouny na delší, méně vytížené linky. Lufthansa má Embraery 190, taktéž KLM nebo Alitalia, LOT má flotilu složenou z velké části z Embraerů 190 a 170. Iberia má CRJ-900 nebo CRJ-1000, Air France je na tom podobně. Austrian Airlines má Fokkery 70 a 100, Swiss má BAe-146. Příští rok má však vstoupit do provozu zbrusu nový Bombardier CSeries 100 a 300. Těmi nahradi například Air Baltic své Boeingy 737-300/-500 a Swiss své BAe-146. Nové a úsporné stomístné letouny by byly ideální pro takového dopravce, jako je ČSA. V případě, že společnost nezařadí do své flotily CSeries nebo jemu podobný typ (mimochodem CSeries má objednané i Korean Air), nemůže ČSA se svými starými ATR konkurovat rychlejším a novějším Embraerům či Bombardierům.

České aerolinie byly silný dopravce, který se v dobách největší slávy velmi přibližoval nejen evropskému, ale také světovému standardu. České aerolinie provozovaly spoustu dálkových linek. Zaměstnanci firmy byli loajální, měli zkušenosti v oboru, letectví byla jejich srdeční záležitost, přispívali k prospěchu firmy, ne ke svému prospěchu. Prezidenti Jakubše a Kůla vybudovali konkurenceschopného národního leteckého dopravce, který byl znám po celém světě. Management by si měl uvědomit aspekty leteckého odvětví a řídit se takovými vzory jako jsou Swiss nebo Finnair. Potom budou ČSA opět reprezentovat Českou republiku v zahraničí důstojně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

большое зеркало с подсветкой

(Ruslanerp, 27. 2. 2021 3:06)

Привет друзья!
Производим на заказ и устанавливаем стеклянные перегородки в квартиру и в офис по индивидуальным размерам. Мы постоянно следим за современными тенденциями и фурнитурой для стеклянных конструкций, и всегда готовы предложить вам различные решения для создания стильного интерьера в любом ценовом диапазоне. Межкомнатные стеклянные перегородки чаще всего служат для зонирования пространства.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/13CAPanRKgpkKCcaHzI0EiaMtWM0saPJO/view?usp=sharing

купить зеркало с подсветкой в ванную

(Ruslanpco, 26. 2. 2021 19:04)

Здравствуйте товарищи!
Изготавливаем и устанавливаем любые зеркала под заказ в Минске и области по необходимым вам размерам. Предлагаем вам максимально широкий ассортимент оттенков зеркал, различные формы, технологии обработки и декорирования. С удовольствием беремся за нестандартные и оригинальные индивидуальные проекты.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/13CAPanRKgpkKCcaHzI0EiaMtWM0saPJO/view?usp=sharing

передвижные перегородки

(Ruslanxkt, 26. 2. 2021 14:34)

Приветствую Вас товарищи!
Изготавливаем и устанавливаем любые зеркала под заказ в Минске и области по необходимым вам размерам. Предлагаем вам максимально широкий ассортимент оттенков зеркал, различные формы, технологии обработки и декорирования. С удовольствием беремся за нестандартные и оригинальные индивидуальные проекты.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/13CAPanRKgpkKCcaHzI0EiaMtWM0saPJO/view?usp=sharing

östra kyrkogatan nyköping

(östra kyrkogatan nyköping, 25. 2. 2021 7:33)


Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! östra kyrkogatan nyköping isrre.prizezwom.com/relaxation/oestra-kyrkogatan-nykoeping.php

probiotika mot svamp i underlivet

(probiotika mot svamp i underlivet, 24. 2. 2021 22:19)


When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks! probiotika mot svamp i underlivet siow.sewomenpriz.com/useful-tips/probiotika-mot-svamp-i-underlivet.php

sköldkörtel högt värde

(sköldkörtel högt värde, 24. 2. 2021 11:25)


Actually no matter if someone doesn't understand afterward its up to other people that they will help, so here it occurs. sköldkörtel högt värde tetcu.prizezwom.com/beautiful-things/skoeldkoertel-hoegt-vaerde.php

ralph lauren skjorta man

(ralph lauren skjorta man, 24. 2. 2021 10:48)


Hi, after reading this remarkable article i am also happy to share my know-how here with colleagues. ralph lauren skjorta man nyegu.sewomenpriz.com/relaxation/ralph-lauren-skjorta-man.php

super glandin ögonfransserum

(super glandin ögonfransserum, 23. 2. 2021 23:16)


Excellent goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you're simply extremely magnificent. I actually like what you have received here, certainly like what you're stating and the way in which through which you say it. You're making it entertaining and you still care for to keep it smart. I can't wait to learn much more from you. This is really a wonderful web site. super glandin ögonfransserum chera.sewomenpriz.com/music/super-glandin-oegonfransserum.php

bumser i starten af graviditet

(bumser i starten af graviditet, 23. 2. 2021 14:19)


Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing! bumser i starten af graviditet gimo.prizezwom.com/music/bumser-i-starten-af-graviditet.php

Как обыграть казино онлайн

(BUATap, 23. 2. 2021 13:31)

https://casinoboh.com/blog/dayut-li-kazino-onlajn-dengi-kakie-i-pri-kakikh-usloviyakh-v-2020.html
https://casinoboh.com/blog/otzyvy-o-virtualnykh-kazino-kak-ne-narvatsya-na-obman.html
https://casinoboh.com/blog/istoriya-poyavlenie-dzhek-pota-istoriya-raznovidnosti-i-vse-sekrety.html
https://casinoboh.com/blog/azartnoe-kazino-pomozhet-obespechit-khoroshij-dokhod.html
https://casinoboh.com/igroku/sovety-novichkam.html

äta ostron gravid

(äta ostron gravid, 23. 2. 2021 9:10)


What i don't understood is actually how you're not really a lot more smartly-liked than you may be now. You're so intelligent. You know thus considerably in the case of this subject, produced me for my part imagine it from a lot of varied angles. Its like men and women are not interested unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time care for it up! äta ostron gravid greas.wommmewt.com/advice-girlfriends/aeta-ostron-gravid.php

3d skrivare användningsområden

(3d skrivare användningsområden, 22. 2. 2021 21:55)


Hi there to every body, it's my first pay a quick visit of this website; this web site contains amazing and really good material in support of visitors. 3d skrivare användningsområden mings.sewomenpriz.com/delicious-dishes/3d-skrivare-anvaendningsomrden.php

атермальная тонировка в минске

(Antoniopoj, 22. 2. 2021 20:31)

Приветствую Вас друзья!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки. Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси. Дизайнерам, производителям стеклопакетов, мебели и дверей для применения своей продукции в офисах, квартирах и коттеджах мы предлагаем установку декоративной пленки. Проектные и строительные организации для осуществления смелых архитектурных решений могут использовать предложенную нами на выбор тонировочную пленку. Матовые пленки различной цветовой гаммы, установленные в межоконном пространстве, придадут зданию или сооружению неповторимый индивидуальный стиль. Пленки зеркальные оградят посетителей кафе и магазинов или сотрудников офисов на нижних этажах от ненужных глаз.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1hceZWkDFW4mFU9sDZ64bQAi3ss41Fo5g/view?usp=sharing
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

montering af hårde hvidevarer

(montering af hårde hvidevarer, 22. 2. 2021 17:46)


Thanks for sharing such a nice opinion, piece of writing is nice, thats why i have read it completely montering af hårde hvidevarer hoyrh.prizezwom.com/useful-tips/montering-af-hrde-hvidevarer.php

verisure my pages

(verisure my pages, 22. 2. 2021 9:07)


My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated! verisure my pages greca.sewomenpriz.com/for-women/verisure-my-pages.php

filippa k plisse top

(filippa k plisse top, 21. 2. 2021 21:40)


Wow, this post is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to tell her. filippa k plisse top biosp.wommmewt.com/trends/filippa-k-plisse-top.php

blodtrycksmätare handled test

(blodtrycksmätare handled test, 21. 2. 2021 20:11)


Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck. blodtrycksmätare handled test lingt.prizezwom.com/beautiful-things/blodtrycksmaetare-handled-test.php

comhem logga in

(comhem logga in, 21. 2. 2021 10:20)


Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and terrific design. comhem logga in mitt.sewomenpriz.com/decorations/comhem-logga-in.php

grandpa breath strain

(Kevinadapy, 21. 2. 2021 8:37)

These CBD oil will help to reduce stress and anxiety in your pet.
Questions & Answers.
By rule of the state, written recommendations are valid up to one year and are only given to patients with an MMJ card. Patients must also have at least three months worth of medical appointments or check-ups from one doctor.
https://ukcannabiskings.com/walter-white-strain/
https://ukcannabiskings.com/mac-cookies-strain/
https://ukcannabiskings.com/clem-fields-strain/
A 2012 study conducted in Poland revealed the presence of CBD-like compounds in flax tissues of various kinds. It demonstrated possible ability to influence your immune system on a cellular level, but its mode of action is slightly different from CBD. The researchers concluded: "These findings might open up many new applications for medical flax products, especially for the fabric as a material for wound dressing with anti-inflammatory properties." Cypress Hill.

klåda under graviditet

(klåda under graviditet, 21. 2. 2021 0:31)


Hello, I log on to your blog on a regular basis. Your story-telling style is witty, keep doing what you're doing! klåda under graviditet findse.prizezwom.com/delicious-dishes/klda-under-graviditet.php


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70

následující »