Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSA prodá všechny své Airbusy A320

5. 8. 2014

Česká aerolinie potvrdily, že na podzim tohoto roku prodají všechny Airbusy A320, které se nachází v jejich flotile. Příští týden proběhne také jednání managementu ČSA s Airbusem, u nějž má společnost objednáno dalších sedm Airbusů A319 bez pevného termínu dodání.

Setrvání typu A320 ve flotile ČSA je podle mluvčí Michaely Lagronové ekonomicky neúnosné. Letoun pro 180 cestujících lze na většině tratích dopravce jen ztěží zaplnit. Již v minulosti se aerolinie zbavila dvou Airbusů A321, které byly využívány převážně k charterovým letům.

Špatné hospodaření ČSA, které započalo za Tvrdíka
Objednávka Airbusů přišla v době, kdy byl prezidentem ČSA politik Jaroslav Tvrdík. Ten byl do čela společnosti dosazen v září 2003. Tehdy šlo o obyčejný projev zvůle, kdy byl ekonomický odborník na leteckou dopravu Miroslav Kůla nahrazen politikem bez jakýchkoli zkušeností v daném oboru. Do té doby racionální růst ČSA nabral nesmyslně vysoké tempo. Za Tvrdíka se flotila českého národního dopravce rozrostla během tří let z 30 na 50 letadel, neuváženě se rozšířila i síť linek. Stávající i nově objednaná letadla byla pro český trh s 10 miliony obyvatel velká a nikdy nemohla být zaplněna, což se samozřejmě promítalo na pokulhávajícím load factoru letadel a prodělečném podnikání. Tvrdík mimo jiné začal propouštět zkušené odborníky s letitou praxí a začal si na různé pozice dosazovat nové "manažery" - své kamarády z ministerstva obrany.

Vlasní kapitál firmy dosáhl svého vrcholu v roce 2004 - téměř 2,2 mld. Kč. Od té doby kvůli špatnému hospodaření neustále klesá.

Rekordní ztráta přes 3,5 mld. Kč
V roce 2006 mělo ČSA už tak velké finanční problémy, že byl na Tvrdíkovo místo dosazen Radomír Lašák. A začalo škrtání a rozprodej majetku. Rozprodej budov i letounů byl managementem označen jako divestice "zbytných částí společnosti".

Neracionální, nesmyslné a normálnímu člověku nesrozumitelné hospodaření managementu ČSA vyvrcholilo v roce 2009, kdy dopravce vygeneroval rekordní ztrátu přes 3,5 mld. Kč. Došlo tedy k ukončení dálkových linek Airbusy A310 - bez náhrady a bez jakýchkoli pokusů o obnovení tras Airbusy A330 či Boeingy 767. V únoru 2009 bylo vyhlášeno výběrové řízení k určení nabyvatele většinového podílu ČSA. Přihlásily se čtyři zájemci: Air France-KLM, Aeroflot, Odien Group a Travel Service. V dubnu byly vyřazeny Odien Group a Aeroflot. V srpnu ze soutěže odstoupilo Air France-KLM. Travel Service nabídl za ČSA o měsíc později 1 mld. Kč. Vláda nabídku odmítla a privatizaci pozastavila. Majetek společnosti se neúměrně ztenčil a vyhlídky na zlepšení situace byly v nedohlednu. Novým prezidentem se stal Miroslav Dvořák, taktéž ředitel Letiště Praha.

Osinek, a. s. "v likvidaci"
Kromě výnosů z prodaného majetku získal management v roce 2010 nové finanční prostředky také od státní společnosti Osinek, a. s. „v likvidaci“. Jenže nebankovní úvěr ve výši 2,5 mld. Kč nebyly ČSA schopny splácet. Společnost Osinek, a. s. tedy postoupila pohledávku na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. 14. května téhož roku bylo právo hospodařit s pohledávkou převedeno na Ministerstvo financí ČR. Následně valná hromada Českých aerolinií rozhodla pro kapitalizaci úvěru, což znamenalo navýšení základního kapitálu na 5 235 510 tis. Kč a nesplacení této půjčky. Ministerstvo financí posléze přiznalo, že kapitalizace je státní podporou Českým aeroliniím. Případ začala vyšetřovat Evropská komise, základním argumentem v podkladech ministra financí Eduarda Janoty byl restrukturalizační plán, který měl EK dokázat, že finanční injekce bude využita efektivně k záchraně společnosti, a ne k jejímu zvýhodňování na trhu.

Český aeroholding
Management společnosti však zjistil, že situace je daleko vážnější. ČSA není schopno zachránit se vlastními silami. Musí být co nejrychleji privatizováno. Předtím je však potřeba pomoci aerolinii jiným způsobem. Za tímto účelem byl vytvořen Český aeroholding - holdingová společnost, do které se postupně začlenilo jak Letiště Praha, tak České aerolinie. Nejprve bylo z ČSA vyčleněno několik dceřiných společnosti, které následně ČAH odkoupil. Tak společnost získávala nové hotovostní prostředky pro přežití. Byly prodány i sloty na Heathrow. Za tento nesmyslný prodej vyinkasovalo ČSA 486 162 tis. Kč. Od té doby již České aerolinie nelétají do Velké Británie, což bylo fatální rozhodnutí, a muselo by se velmi dlouho hledat, která z tradičních evropských aerolinek lety do Velké Británie neprovozuje. Česká republika musí samozřejmě opět tvořit výjimku.

V listopadu 2010 stanul v čele společnosti Philippe Moreels. Byly rušeny další linky a rozprodán další majetek. Když nakonec  v roce 2012 zamířily do ČAH i samotné České aerolinie, stal se Aeroholding jejich většinovým akcionářem a nahradil tak Ministerstvo financí ČR. Ke konci roku 2012 vláda České republiky uložila Aeroholdingu připravit výběrové řízení pro vstup strategického investora do ČSA. Do března 2013 předložil závaznou nabídku pouze Korean Air. Za 44% podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun. 

V roce 2005 společnost zformulovala svou vizi: "ČSA chtějí být moderním, dynamicky se rozvíjejícím, nákladově optimalizovaným leteckým přepravcem, agresivně využívajícím podnikatelské příležitosti v oboru svého podnikání." Daří se dopravci danou vizi plnit? Realita vyznívá poněkud jinak.

Budoucnost?
V současnosti společnost vysávají i leasingové splátky za letouny. Při jednom z rozhovorů s Miroslavem Kůlou mu byla položena otázka, co měl začít konat Lašák a jeho management při příchodu do ČSA na začátku roku 2006. Kůla odpověděl, že ze všeho nejdřív se měl začít zbavovat letadel na leasing. Jenže oni se začali zbavovat i letadel ve vlastnictví firmy. Většina "civilizovaných" leteckých společností má ve svém vlastnictví alespoň třetinu své flotily, další třetinu na finanční leasing a poslední třetinu na operativní leasing. To se však o ČSA říci nedá.

Od května 2013 se stal součástí flotily Airbus A330-300, který je pronajatý od Korean Air a létá pouze na jediné lince - do Soulu. Kdysi patřilo spojení do New Yorku mezi 10 nejsilnějších tratí ČSA, takže spojení na americký kontinent potenciál má, alespoň sezónní, což lze spatřit u Delta Air Lines nebo u Air Transat.

A složení flotily ČSA? Poměrně nevyhovující. Airbusy A320 tedy budou prodány. Ale jaká bude jejich náhrada? Na krátké tratě má ČSA turbovrtulové ATR-42 a ATR-72. Jenže dopravci zoufale chybí proudové letouny na delší, méně vytížené linky. Lufthansa má Embraery 190, taktéž KLM nebo Alitalia, LOT má flotilu složenou z velké části z Embraerů 190 a 170. Iberia má CRJ-900 nebo CRJ-1000, Air France je na tom podobně. Austrian Airlines má Fokkery 70 a 100, Swiss má BAe-146. Příští rok má však vstoupit do provozu zbrusu nový Bombardier CSeries 100 a 300. Těmi nahradi například Air Baltic své Boeingy 737-300/-500 a Swiss své BAe-146. Nové a úsporné stomístné letouny by byly ideální pro takového dopravce, jako je ČSA. V případě, že společnost nezařadí do své flotily CSeries nebo jemu podobný typ (mimochodem CSeries má objednané i Korean Air), nemůže ČSA se svými starými ATR konkurovat rychlejším a novějším Embraerům či Bombardierům.

České aerolinie byly silný dopravce, který se v dobách největší slávy velmi přibližoval nejen evropskému, ale také světovému standardu. České aerolinie provozovaly spoustu dálkových linek. Zaměstnanci firmy byli loajální, měli zkušenosti v oboru, letectví byla jejich srdeční záležitost, přispívali k prospěchu firmy, ne ke svému prospěchu. Prezidenti Jakubše a Kůla vybudovali konkurenceschopného národního leteckého dopravce, který byl znám po celém světě. Management by si měl uvědomit aspekty leteckého odvětví a řídit se takovými vzory jako jsou Swiss nebo Finnair. Potom budou ČSA opět reprezentovat Českou republiku v zahraničí důstojně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Это рабочая схема 2020 года.

(MichaelHealm, 28. 8. 2020 16:21)

С поддержкойпомощью сего способа вы можете получить все
собственно что угодно от https://telegra.ph/Metod-g2a-08-03 абсолютно даром.
Данный эксплойт трудится практически для всякого продукта,
который продается на G2A в что количестве: подарочные карты,
ключи активации (для игр и программного обеспечения)и
каждая техника.
https://telegra.ph/Metod-g2a-08-03

fjallraven varjacka dam goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 19. 8. 2020 19:31)


I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I'm having some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations? tungce.goodprizwomen.com/beauty/fjaellraeven-vrjacka-dam.php fjallraven varjacka dam

XRumer 19.0 + XEvil break ANY Captcha

(NatashaDaG0382, 17. 8. 2020 18:19)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 19.0 + XEvil 5.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 12000 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 5.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

топ облачных майнингов

(Georgejqe, 15. 8. 2020 0:18)

https://clck.ru/QAzrX

Раньше пользователи CryptoTab PRO могли ускорять майнинг исключительно быть помощи функции Cloud.Boost. Мы решили пойти дальше и предоставить вам доступ к новейшей опции Super.Boost, чтобы вы зарабатывали больше — и быстрее! Оцените преимущества сверхскоростного майнинга с расширением Super.Boost, доступным в PRO-версии Android приложения.
Используйте сразу скольконибудь ускорений Super.Boost и увеличьте общую скорость майнинга для всех ваших устройствах с включеннойй функцией Cloud.Boost. https://clck.ru/QAzrZ

Например, резвость вашего устройства — 100H/s, с Cloud.Boost X10 живость составит уже 1000H/s. А с двумя дополнительными ускорениями Super.Boost +80% и +60% суммарная проворство майнинга будет равна 2400H/s (1000H/s + 1000H/s*0,8 + 1000H/s*0.6 = 1000 + 800 + 600).
Скачай CryptoTab PRO и открой ради себя сверхбыстрый майнинг! https://clck.ru/QB246


Устанавливая PRO-версию Android-приложения кроме опции Super.Boost, вы также получите расширенный коллекция функций:
Cloud Boost — часто ускоренный майнинг
Занятие SDP: сервер-зависимый майнинг не тратит заряд батареи
Резвый доступ к кабинету для хранения и вывода криптовалюты
Неограниченное цифра подключённых удалённых устройств
Обновление баланса раз в 10 минут
Безграничный нравоучение средств через 0.00001 BTC
Отдельные профили ради разных пользователей
Защищенный профиль ради публичного Wi-Fi
Приоритетная техническая помощь
Адаптивная новостная лента
Никакой надоедливой рекламы
Специальные промо-материалы и распродажи
Майнинг для мобильных устройствах снова отродясь не был таким быстрым! Скачай Android-приложение, включи Cloud.Boost и открой ради себя суперскоростной майнинг с функцией Super.Boost.
Перейти сообразно ссылке: https://clck.ru/QAznV

@Crypto_Good

melitta kaffebryggare test goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 14. 8. 2020 21:34)


excellent put up, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! disme.goodprizwomen.com/skin-care/melitta-kaffebryggare-test.php melitta kaffebryggare test

mistet sygesikringskort pris aresgrb.se

(aresgrb.se, 3. 8. 2020 7:18)


It is actually a nice and helpful piece of info. I'm satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. rere.aresgrb.se/for-men/mistet-sygesikringskort-pris.php mistet sygesikringskort pris

deres toj aresgrb.se

(aresgrb.se, 31. 7. 2020 23:31)


Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to send you an email. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time. cartr.aresgrb.se/trends/deres-tj.php deres toj

kopa billiga spabad aresgrb.se

(aresgrb.se, 30. 7. 2020 14:12)


Terrific work! That is the type of information that are meant to be shared across the internet. Disgrace on Google for not positioning this put up higher! Come on over and consult with my site . Thank you =) gunor.aresgrb.se/decorations/koepa-billiga-spabad.php kopa billiga spabad

himalaya skin care review aresgrb.se

(aresgrb.se, 26. 7. 2020 23:05)


I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I'm looking to create my own website and want to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it! skilp.aresgrb.se/skin-care/himalaya-skin-care-review.php himalaya skin care review

tag fran uppsala till goteborg goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 23. 7. 2020 2:27)


I'm truly enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work! sighcon.goodprizwomen.com/relaxation/tg-frn-uppsala-till-goeteborg.php tag fran uppsala till goteborg

Thank you very much for the invitation

(MixCom, 21. 7. 2020 5:29)

Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
PS: How are you? I am from France :)

olja i loshar goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 18. 7. 2020 1:52)


I was recommended this web site by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks! tiobo.goodprizwomen.com/travels/olja-i-loeshr.php olja i loshar

Are you 18? Come in and don't be shy!

(AllenTuh, 17. 7. 2020 0:49)

Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

Rassismus-Skandal an Berliner Rossmann-Kasse

(MoonMonkey, 15. 7. 2020 17:23)

Sie sollten diesen Artikel lesen. Es ist wichtig!1(A#D5gt8x6!WGIHAzum

Rassismus bei Rossmann: schwarzer Kundin wird Kartenbetrug vorgeworfen, weil der Name darauf deutsch ist. Polizei droht ihr vor ihrem Kind mit Gefängnis: “Sprechen Sie überhaupt deutsch? Deutsche Sprache, schwere Sprache.”
https://www.bz-berlin.de/berlin/charlottenburg-wilmersdorf/rassismus-skandal-an-berliner-rossmann-kasse - https://www.bz-berlin.de/berlin/charlottenburg-wilmersdorf/rassismus-skandal-an-berliner-rossmann-kasse

Карта заражений коронавируса

(DonaldReene, 14. 7. 2020 10:09)

Новости заражений коронавируса https://coronavirus-poslednee.ru/323-tri-direktora-v-minzdrave-ssha-ushli-v-izolyaciyu-na-fone-virusa-v-belom-dome.html

rott vin pinot noir goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 14. 7. 2020 0:45)


Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept apil.goodprizwomen.com/beauty/roett-vin-pinot-noir.php rott vin pinot noir

SmuptAlbumeFlubsib

(Marceltromo, 8. 7. 2020 23:47)

https://vk.com/@-195751219-dancer-nude-female-teen
https://vk.com/@-196034006-indian-hairy-pussy-school-gurls
https://vk.com/@-196033916-two-girls-naked-together-nude
https://vk.com/@-195752089-big-females-nude-playing-with-themselves
https://vk.com/@-196033151-tight-little-naked-school-girls
https://vk.com/@-195782287-teen-girl-emily-nude-fucking-picturs
https://vk.com/@-196284000-constance-marie-fake-porn-photos
https://vk.com/@-195752089-naked-big-booty-bad-bitches
https://vk.com/@-195751385-back-door-porn-sites
https://vk.com/@-195751385-very-young-teen-ass-cock-pain
https://vk.com/@-195751385-how-do-you-hook-up-a-voltage-gauge
https://vk.com/@-196284000-thick-nude-wives-on-beach
https://vk.com/@-196284000-imagenes-de-allison-lozano-porno
https://vk.com/@-195999834-celebrities-who-use-dating-sites
https://vk.com/@-195751947-play-boy-bunny-naked
https://vk.com/@-196259875-sex-hot-girl-italy
https://vk.com/@-196033358-pussy-lips-indians-sucking
https://vk.com/@-196259599-fucking-old-and-young
https://vk.com/@-196284000-nude-girls-moving-picture
https://vk.com/@-195999669-how-to-get-a-girl-whos-already-dating-someone
https://vk.com/@-196033916-cutest-naked-brunette-woman
https://vk.com/@-196259843-naket-teen-village-african-girls
https://vk.com/@-196034006-naked-plus-sized-girls
https://vk.com/@-195782287-china-porn-girl-sex
https://vk.com/@-195752089-date-n-hook-up
https://vk.com/@-195751219-asian-curvy-bikini-fuck
https://vk.com/@-195752089-biggest-dick-fucking-pussy
https://vk.com/@-195751566-cum-on-face-exposed-pics
https://vk.com/@-195782082-best-hookup-bars-long-island
https://vk.com/@-195999669-online-hot-sex-games
https://vk.com/@-196033151-butiful-litel-girls-cout-pusse-porn-free-downlod
https://vk.com/@-195999907-365-online-dating
https://vk.com/@-195782233-nude-girl-with-real-penis
https://vk.com/@-195751219-teens-are-heaven-sex-in-school-videos
https://vk.com/@-196034006-vietnam-nude-girls-pics
https://vk.com/@-196259599-little-black-nude-girl
https://vk.com/@-196259843-college-girl-masturbating-gif
https://vk.com/@-195750977-dating-singapore-ladies
https://vk.com/@-195751566-sports-athletes-boobs-nude
https://vk.com/@-195751566-sex-porn-orgies-girls
https://vk.com/@-196033358-hmong-tight-girl-nude
https://vk.com/@-195751947-jessica-alba-sex-porn-pics
https://vk.com/@-196259843-naked-girl-recieving-position
https://vk.com/@-195751947-xxx-russian-hardcore-porn-pictures
https://vk.com/@-196259875-tamil-anul-sex-picture
https://vk.com/@-196259843-tell-me-about-yourself-for-dating-examples
https://vk.com/@-196033698-how-last-longer-in-sex
https://vk.com/@-195750886-sexy-naked-women-in-bikinis
https://vk.com/@-196284000-women-missionary-sex-porn-tumblr
https://vk.com/@-195751947-japan-sexy-bbw-pussy-girls

bio zoetpoeder aresgrb.se

(aresgrb.se, 7. 7. 2020 14:32)


Hey very interesting blog! rere.aresgrb.se/useful-tips/bio-zoetpoeder.php bio zoetpoeder

depend brasilianskt vax aresgrb.se

(aresgrb.se, 4. 7. 2020 22:43)


Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions? libi.aresgrb.se/beauty/depend-brasilianskt-vax.php depend brasilianskt vax

ormens vag pa halleberget ordsprak aresgrb.se

(aresgrb.se, 3. 7. 2020 13:55)


Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! progv.aresgrb.se/trends/ormens-vaeg-p-haelleberget-ordsprk.php ormens vag pa halleberget ordsprak


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70

následující »